Darmowa dostawa od 100zł Wysyłka tego samego dnia!

Konopie i kawa – w jaki sposób wpływają one na organizm?

Miłośnicy kawy i konopi na pierwszy rzut oka mają ze sobą niewiele wspólnego, może to, że są fanami pewnej rośliny. Co raz częściej zadawane jest jednak pewne pytanie. Czy aby na pewno? 

18.02.22

Konopie i kawa – w jaki sposób wpływają one na organizm?

Spis treści:

 1. Dlaczego ludzie sięgają po taką mieszankę?
 2. Jak kawa wpływa na układ endokannabinoidowy?
 3. Jak kawa i konopie współdziałają w organizmie?
 4. Przyjmowanie vs. wdychanie konopi
 5. Zasady bezpiecznego używania kawy i konopi

Nie ma wątpliwości, że kawa i konopie są tak samo popularne. Co może mniej oczywiste to fakt, że razem z rozwojem produktów konopnych, dodawanie ich do kawy stało się coraz bardziej powszechne.

Dlaczego ludzie sięgają po taką mieszankę?

Na pewno obie te substancje w pewien sposób wzbogacają życie. Nawet jeżeli miesza się je ze sobą w równych proporcjach. Na samym początku te eksperymenty mogą się nie udawać. Wynika to stąd, że gdy nieprawidłowo je połączysz, to wtedy konopie mogą zrujnować smak kawy. Może to prowadzić do poczucia roztrzęsienia, trudności z zebraniem myśli.

Wiele osób ma przeczucie, że mieszanie ze sobą marihuany i kawy, może być najprostszą drogą do popsucia sobie poranku. W związku, z tym może próbują wtedy waporyzacji. To zwiąże się wtedy z zupełnie innymi doświadczeniami. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim przypływ energii i siły oraz brak nieprzyjemnego posmaku. Nie ma wtedy również innych szkodliwych dla zdrowia skutków ubocznych. W momencie, gdy porzuci się waporyzację produktów konopnych i przejdzie się na ich spożywanie, natychmiast po wypiciu kawy i zjedzeniu niewielkiego śniadania, to wtedy jest o wiele lepiej.

Oczywiście, każdy organizm jest trochę inny i odmiennie reaguje na omawiane tutaj substancje. Chcemy tutaj tylko powiedzieć, że teraz chcemy się ogólnie przyjrzeć temu, jak te dwie substancje wpływają na organizm. Przytoczymy również opinie ekspertów dotyczące marihuany i zdrowia.

Jak kawa wpływa na układ endokannabinoidowy?

Badania z 2018 roku opublikowane w Journal of Internal Medicine, zajęły się tym, jak organizm metabolizuje jedzenie, narkotyki i inne substancje w moczu u osób, które na co dzień piją kawę. Uczestnicy badania wstrzymali się od picia kawy przez miesiąc. Następnie przez miesiąc pili po cztery filiżanki kawy dziennie. W kolejnym miesiącu pili po osiem filiżanek kawy dziennie.

Badanie wykazało, że istnieje ograniczenie metabolitów endokannabinoidowego systemu (ECS) w wyniku zwiększonej konsumpcji kawy. To oznacza, że ​​ECS zaczął w mniejszym stopniu metabolizować kawę w momencie, gdy uczestnicy badania, spożywali jej o wiele więcej. To ciekawe. Nawet bardzo. Przejdźmy jednak swobodnie dalej. „Możemy wywnioskować z tego stwierdzenia, że ​​kawa, a dokładniej kofeina, może spowolnić system endokannabinoidowy.” powiedział doktor Shawn Meirovici, ND, naturopata i lekarz specjalista od konopi.

„Kofeina jest stymulatorem aktywności nerwów. Enndokanabinoidy są inhibitorami aktywności nerwowej. Wydawałoby się, że kawa / kofeina może zwiększać aktywność systemu endokannabinoidowego. Jednak fakty są takie, że wręcz hamuje jego działanie i tym samym prowadzi do uspokojenia się organizmu.” powiedział dr Meirovici.

Innymi słowy, według doktora Meirovici, wyniki badań sugerują, że kawa czy kofeina może rzeczywiście zapobiec metabolizowaniu się tych substancji w organizmie. Tym samym prowadzi do spowolnienia jego funkcjonowania. To utrudnia organizmowi odpoczynek i zrelaksowanie się. Wtedy ciało nie działa już normalnie.

Jak kawa i konopie współdziałają w organizmie?

Nie ma mnóstwa badań naukowych na temat tego, jak konopie i kawa współdziałają ze sobą w ludzkim ciele. Jednak w 2014 roku przeprowadzono badanie naukowe na wiewiórkach. Podano im THC i MSX-3 (związek działający podobnie jak kofeina). Gdy małpy spożywały niskie dawki kofeiny, to jednocześnie domagały się one mniejszych ilości THC. Natomiast, gdy podawano im większe ilości kofeiny, to chciały więcej THC.

„Jest możliwe, że niskie dawki kofeiny, nie mogą wpływać na układ endokannabinoidowy, w tak dużym stopniu. Dlatego małpy były zadowolone z rezultatów. Jednak po dużych dawkach małpy mogły poczuć spowolnienie funkcjonowania układu endokannabinoidowego. Dlatego potrzebowały więcej kannabinoidów, aby uzyskać zadowalające efekty.” – powiedział doktor Meirovici.

Według doktora Meirovici z zasady wiewiórki potrzebowały większych dawek THC niż małypy. Gdy spożywamy większe ilości kofeiny, to wyniki badań naukowych sugerują, że duże dawki kofeiny mogą negatywnie wpłynąć odczuwanie działania konopi. Wtedy sięgamy automatycznie po większe ilości THC.

Jeśli chodzi o pamięć, to w 2012 roku przeprowadzono badania naukowe na szczurach. Badano jak kombinacja THC i kofeiny wpłynie na ich pamięć krótkoterminową.

Szczurom podawano różne kombinacje THC i kofeiny, a następnie poddano je testowi pamięci w celu określenia, czy coś się u nich zmieniło w tym zakresie. Pod koniec badania, szczury lepiej wszystko zapamiętywały po spożyciu kofeiny niż THC. Gorsze wyniki miały po spożyciu THC i kofeiny razem.

Przyjmowanie vs. wdychanie konopi

Gdy wdychasz produkty konopne, to substancje się w nich znajdujące, bardzo szybko przedostają się do krwioobiegu przez system krwionośny. Spożyte produkty konopne metabolizowane są przede wszystkim w wątrobie. „THC znany jako delta-9-THC, przechodzi do krwiobiegu i osiąga maksimum po 10 do 15 minutach. Zostaje prawie całkowicie wyeliminowany z organizmu po około 75 minutach. Kiedy przyjmujesz THC w produktach spożywczych, to THC jest metabolizowany przez wątrobę i następnie przekształcany w związek o nazwie 11-OH-THC. Jest on trzy do siedmiu razy silniejszy niż delta-9-THC”-mówi doktor Meirovici.

Podkreśla on również, że żywność pozostaje w organizmie przez mniej więcej sześć godzin. Sprawia to, że jej działanie przez ten czas jest o wiele bardziej intensywne. Dodatkowo wiemy, że kofeina jest też metabolizowana przez wątrobę. “Wydawało się, że jest znacznie więcej potencjału do interakcji (pożądanych i niepożądanych), jeśli zużywa kawę i wszelkie jadalne formy konopi” – powiedział doktor Meirovici.

Ponieważ zarówno THC, jak i kofeina są metabolizowane przez ten sam enzym wątroby, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że łączne działanie tych dwóch substancji, zmniejsza się.” – powiedział doktor Meirovici.

Zasady bezpiecznego używania kawy i konopi

Nadal nie wiemy, jak konopie i kawa wpływają na ciało ludzkie. Żadne dwa organizmy nie są dokładnie takie same. Jeżeli jesteś zdrowy i nie odczuwasz skutków ubocznych, zarówno po konopiach, jak i po kofeinie, to nie ma żadnego powodu, żebyś nie stosował ich razem. Zawsze jednak pamiętaj o tym, żeby zaczynać powoli i używać ich w niewielkich dawkach. Takiej mieszanki nie polecamy stosować wyłącznie osobom z zaburzeniami pracy wątroby, czy z zaburzeniami pamięci. Jest to niebezpieczne również dla ludzi uzależnionych od tych substancji.

Źródła:

 1. https://www.leafly.com/news/strains-products/ease-back-with-these-infused-teas-and-coffee-from-colorado
 2. https://www.leafly.com/news/strains-products/how-to-pair-cannabis-and-coffee
 3. https://www.leafly.com/news/strains-products/best-cbd-oils-and-tinctures
 4. https://www.leafly.com/news/science-tech/what-is-the-endocannabinoid-system
 5. https://www.jneurosci.org/content/jneuro/34/19/6480.full.pdf
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3423236/