Darmowa dostawa od 100zł Wysyłka tego samego dnia!

Zespół odstawienny po konopiach – jak go załagodzić?

W przypadku walki z zespołem odstawiennym po konopiach bardzo skuteczne są różnego rodzaju terapie behawioralne. Mogą one pomóc przy zaburzeniach nastroju oraz przy ciężkiej bezsenności. Pozwalają też zaplanować całe odstawianie konopi.

29.11.21

Spis treści:

 1. Co robić aby złagodzić zespół odstawienny?
 2. Jakie są objawy?
 3. Jak ciężkie są objawy?
 4. Na co jeszcze zwrócić uwagę?
 5. Co jest powodem zespołu odstawiennego?
 6. Ile czasu zajmuje pozbycie się konopi z organizmu?
 7. Co możesz czuć w pierwszych tygodniach po odstawieniu?
 8. Jak leczyć objawy zespołu odstawiennego?
 9. Dlaczego alternatywne formy kannabinoidów są skuteczne na zespół odstawienny?
 10. Podsumowanie

Kiedy Pittsburgh Steelers zaczął regularnie stosować konopie, żeby przejść przez test narkotykowy NFL, to natknął się na niespodziewane wyzwanie. Była nim bezsenność, która potrafiła trwać przez całe noce. Wywołało to u niego silne uczucie frustracji, ponieważ kompletnie nie wiedział, dlaczego nie może zasnąć. Takie niepokojące objawy zazwyczaj zaczynają się w ciągu dwóch pierwszych dni od zaprzestania stosowania konopi. Mogą się one utrzymywać nawet do czterech tygodni po odstawieniu. Ten stan nazywa się zespołem odstawiennym po konopiach.

Co robić, aby go złagodzić?

Jeżeli jesteś osobą, która jest regularnym konsumentem konopi, to zespół odstawienny może u Ciebie występować w łagodnym stopniu albo być dla Ciebie prawdziwym wyzwaniem. Zupełnie nie jest on podobny do tego, co możesz odczuwać po odstawieniu alkoholu, tytoniu lub leków. Możesz być rozdrażniony i odczuwać dyskomfort przez kilka kolejnych dni. Tak naprawdę zespół odstawienny po konopiach jest w największym stopniu podobny do tego, co czuje się po zrezygnowaniu z porannej kawy. Nie wydaje się to niczym strasznym.

Roger Roffman badacz z University of Washington uważa, że dla osób, które regularnie palą marihuanę, zespół odstawienny po konopiach nie będzie niczym trudnym. Warto tutaj jednak wspomnieć o tym, że ten badacz zajmował się stosowaniem marihuany przez 25 lat. Ludzie, który stosują konopie okazjonalnie albo używają jej dużych dawek przez krótki czas, ogólnie nie odczuwają żadnych objawów odstawienia. Natomiast, jeżeli dana osoba przyjmuje wysokie dawki konopi, przez długi czas, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że będzie miała objawy odstawienia.

Jakie są objawy po odstawieniu konopi?

Bezsenność jest jednym z najczęściej występujących objawów odstawienia konopi. Wynika to z raportu opublikowanego przez naukowców. Wynika z niego jasno, że przerwanie regularnego stosowania konopi może prowadzić do jednego lub wielu spośród wymienionych tutaj objawów: problemy ze snem, lęki, osłabienie, wyczerpanie, niepokój, dysporia (uczucie ogólnego niepokoju lub niezadowolenia), chęć ponownego sięgnięcia po konopie, mdłości, bóle brzucha.

Różne kombinacje wymienionych tutaj objawów występują u 35% do 75% pacjentów. Zrezygnowali oni z używania konopi po bardzo długim czasie. Jest to szeroki zakres procentowy, ponieważ te procent odnoszą się do rozmaitych, samodzielnych badań.

Jak ciężkie są objawy odstawienia konopi?

Objawy odstawienia konopi są o wiele mniej dotkliwe niż te związane z rezygnacji z opioidów, czy leków przeciwdepresyjnych. Naukowcy z NIDA wspomnieli o tym w badaniu wykonanym z 2015 roku. Jest to wystarczający powód, aby skutecznie zniechęcić do ciągłego używania konopi. Jest to również bardzo duża blokada dla tych osób, które chcą zrezygnować z ciągłego stosowania konopi.

W tym badaniu NIDA naukowcy zaobserwowani, że objawy wywołane odstawieniem konopi. Nigdy nie są ciężkie. To wiąże się z tym, że są one trudne do zdiagnozowania. Wynika to z powolnej eliminacji związków lipofilowych, takich jak THC z mózgu. Symptomy odstawienne mają również to do siebie, że nie trwają długo. Objawy są zazwyczaj tak łagodne, jak te, które możesz odczuwać po odstawieniu kofeiny,

Ze względu na to, że rząd federalny, a tak naprawdę agencje, w tym sama NIDA, sprawiły, że przeprowadzanie badań na temat konopi jest tak trudne, to naukowcy postawili wykonać je na zwierzętach. Wywołali u nich podobne objawy jak u ludzi. Dlatego z łatwością teraz możemy powiedzieć, jak wygląda zespół odstawienny po konopiach u szczurów. Objawy odnoszą się do wyginania pleców, lizania, czy opadania powiek.

Na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę?

Natomiast jeżeli Ty, jako człowiek zdecydujesz się na odstawienie konopi po ich regularnym stosowaniu, nie będziesz miał takich objawów jak szczur. Nasilenie zespołu odstawiennego u Ciebie będzie zależało przede wszystkim od przyjmowanych ilości konopi, płci, czynników środowiskowych oraz od Twoich skłonności genetycznych. To wszystko wynika jasno z badań przeprowadzonych przez niemieckich naukowców. Niestety jest tak, że to kobiety mają tendencję do silniejszego odczuwania zespołu odstawiennego. U mężczyzn była bardziej mowa o fizycznym dyskomforcie, nudnościach oraz bólach brzucha. Te nastroje i objawy behawioralne są zazwyczaj określane jako lekkie lub średnio intensywne. To również wynika z badań niemieckich naukowców.

Objawy można zaobserwować najczęściej w ciągu dwóch dni od momentu odstawienia konopi. Najczęściej trwają maksymalnie do czterech tygodni.

Łagodne nasilenie objawów odstawiennych według pacjentów jest bardzo podobne do rezygnacji z kofeiny. Mogą oni wtedy odczuwać na przykład: bóle głowy, zmęczenie, senność, zaburzenia nastroju, drażliwość, depresję, nudności, bóle mięśni.

Co jest powodem zespołu odstawiennego po konopiach?

Długotrwałe narażenie na kannabinoidy powoduje złożone reakcje w obwodach neuronalnych mózgu. Niektórzy badacze uważają, że regularne spożycie konopi może prowadzić do zmniejszenia w mózgu ilości receptorów CBD. Jest to naturalny proces fizjologiczny. Mózg dopasowuje się do ilości kannabinoidów. Przyzwyczaja się do ich braku.

Jeżeli przyjmowałeś bardzo duże ilości THC, w dodatku w krótkim czasie, to samodzielnie doprowadzasz do istotnych zmian w funkcjonowaniu Twojego mózgu. Takie zdanie na ten temat na wspomniany już wcześniej badacz Roffman. Potwierdza on to, co już wcześniej w innych badaniach zauważyło bardzo wielu naukowców. Po kilku dniach od zaprzestania stosowania konopi zaczyna się zespół odstawienny. Badacz uważa, że może on trwać od dwóch tygodni do miesiąca.

Czas oraz poziom nasilenia poszczególnych objawów jest różny w zależności od konkretnej osoby. Roffman uważa, że nie jest to tak naprawdę proces psychologiczny. Jest to natomiast zmiana fizjologiczna w mózgu. Należy pamiętać o tym, że ciało przyzwyczaja się do regularnego stosowania marihuany. Zaczyna funkcjonować w taki sposób, jakby jej obecność w organizmie była czymś zupełnie normalnym i pożądanym.

Ile czasu zajmuje pozbycie się konopi z organizmu?

Jeżeli przechodzisz przez zespół odstawienny konopi, to możesz odczuwać łagodne skutki. Mogą one trwać od kilku dni do dwóch tygodni. Każdy zespół odstawienny różni się pod względem intensywności objawów i czasu trwania. Podpowiemy Ci, jak to wygląda standardowo. Tydzień po tygodniu.

Co możesz czuć w pierwszych tygodniach po odstawieniu?

 • Wtedy możesz doświadczać typowych objawów odstawienia konopi. Możemy do nich zaliczyć na przykład: drażliwość, lęk, problemy ze snem.
 • Od razu lojalnie ostrzegamy, że będzie to dla Ciebie najtrudniejszy czas. Wtedy objawy są najsilniejsze i najbardziej denerwujące.
 • Po 20 dniach mamy dla Ciebie bardzo dobrą wiadomość. Po dwudziestu dniach objawy odstawienne zaczynają się powoli wycofywać. Jeżeli wytrwasz, to teraz będzie już tylko lepiej.
 • Po czterech tygodniach receptory kanabinoidowe w mózgu powracają do normalnej funkcji. Objawy zespołu odstawiennego przestają istnieć.

Jak leczyć objawy zespołu odstawiennego po konopiach?

Niektóre środki przeciwdepresyjne mogą ułatwić zmniejszenie objawów zespołu odstawiennego po konopiach. Mirtazapine (lek przeciwdepresyjny znany również jako Remeron) może być przepisywany, która jest jednym z najczęstszych objawów odstawienia. Natomiast można tutaj wymienić również inne leki przeciwdepresyjne, w tym Venlafaxine (lek znany jako Efeksor).

Kolejną rzeczą, która może tutaj zadziałać jest alternatywna forma kannabinoidów. W badaniu opublikowanym w ubiegłym roku, kanadyjscy badacze przetestowali stosowanie Siedwemu, GW Pharma 1: 1 THC: CBD Farmaceutical, u pacjentów doświadczających objawów zespołu odstawiennego po konopiach.

Wysokie dawki tego preparatu były bardzo dobrze tolerowane. W dodatku w dużym stopniu zmniejszały one objawy odstawienie w przypadku konopi. Takie właśnie jest zdanie kanadyjskich naukowców.

W tym leku w końcu znajdują się takie same kannabinoidy jak w konopiach. Dlatego osoba jest już bardzo dobrze przygotowana do jego spożywania. Jednak mamy tutaj pewną wątpliwość. Czy tak naprawdę jest to rezygnacja ze stosowania konopi, czy tylko zastąpienie ich zupełnie inną substancją? Warto wspomnieć o tym, że w tym konkretnym leku znajdują się substancje psychotropowe.

Jest to naprawdę bardzo interesujące i warte rozważenia zagadnienie. W teorii osób, które przez bardzo długi czas, regularnie stosowały konopie i chcą z tego zrezygnować, na zespół odstawienny stosują one Savinex. Następnie stopniowo zmniejszają jego dawki. To zmniejszanie dawek następuje w okresie od dwóch do czterech tygodni.

Dlaczego alternatywne formy kanabinoidów są skuteczne na zespół odstawienny po konopiach?

Oczywiście, że istnieje możliwość samodzielnego stosowania zmniejszania sobie przyjmowanych dawek konopi. Jednak z pewnych względów jest to naprawdę trudne. Warto tutaj wziąć pod uwagę również czynniki psychologiczne. Stosowanie leków psychotropowych. Może być dla Ciebie o tyle łatwiejsze, że nie dają one tak silnych efektów, jak konopie. Jednak prawda jest taka, że o wiele łatwiej jest rzucić papierosy. Wtedy wystarczy tylko zastosować plastry antynikotynowe. Natomiast w przypadku odstawiania konopi, to jest o wiele trudniejsze. Pewnie ze względu na sposób jej przyjmowania oraz na codzienną rutynę.

Badania naukowe wspominają o tym, że większość osób jest w stanie poradzić sobie z odstawieniem konopi na własną rękę. Gdy zmieniasz formę spożycia kannabinoidów, to jednocześnie zmieniasz swoją własną rutynę. Jeżeli palisz bardzo dużo, to wtedy o wiele trudniej będzie Ci się przedstawić na doustny lek, jakim jest Savitex. Jest to substancja o mniej nasilonych właściwościach psychoaktywnych. Dlatego Ty jako pacjent możesz doświadczyć stopniowego schodzenia z wcześniej stosowanych dawek konopi.

Podsumowanie

Warto tutaj wspomnieć również o tym, że większość osób, nie będzie w ogóle potrzebowała wsparcia w postaci leków psychotropowych. Będzie w stanie poradzić sobie z tym nałogiem na własną rękę. Takie jest zdanie badacza Roffmana. Oczywiście jest również część osób, dla których będzie to trudne przeżycie i bardzo duże wyzwanie. Jednak wtedy zaleca się konsultację z lekarzem. Jeżeli należysz do tego rodzaju osób, to lekarz pomoże Ci przejść pomyślnie przez cały ten proces. Może on Ci również przepisać receptę na leki na bezsenność lub na ustabilizowanie nastroju. W przypadku walki z zespołem odstawiennym po konopiach bardzo skuteczne są różnego rodzaju terapie behawioralne. Mogą one pomóc przy zaburzeniach nastroju oraz przy ciężkiej bezsenności. Pozwalają też zaplanować całe odstawianie konopi. Mogą Ci w tym pomóc również na przykład ćwiczenia fizyczne lub picie gorącego mleka przed zaśnięciem. Niezależnie od tego, na jaką metodę ostatecznie się zdecydujesz, to serdecznie życzymy Ci, aby proces odstawienia przebiegł jak najszybciej i jak najmniej boleśnie.