Darmowa dostawa od 100zł Wysyłka tego samego dnia!

Konopie i menopauza, czyli sprawa hormonów

Menopauza to trudny okres w życiu kobiety, lecz można go uprościć. Pomocą mogą okazać się konopie siewne. 

28.01.22

Konopie i menopauza, czyli sprawa hormonów

Spis treści:

 1. Czym jest okres menopauzalny?
 2. Marihuana a endometrioza
 3. Kiedy dokładnie zaczyna się okres okołomenopauzalny?
 4. Badanie naukowe
 5. Jakie dowody naukowe mamy do dyspozycji teraz?
 6. Czy każda kobieta może sięgnąć po konopie?
 7. Skąd wiadomo, że konopie mogą pomagać?
 8. Czy stosowanie marihuany to zawsze dobry pomysł?
 9. Co będzie się działo dalej?

Wiele kobiet myli pierwsze objawy menopauzy z ciążą. Jednym z takich symptomów jest właśnie brak okresu. Jeżeli ciąża z wielu innych przyczyn jest niemożliwa, to dopiero wtedy kobiety, zaczynają szukać innych powodów swojego niepokojącego stanu. Kolejne objawy mogące świadczyć o tym, że zbliża się menopauza to między innymi: zaburzenia snu, bóle mięśni i skurcze, zawroty głowy. Jeżeli męczą Cię takie objawy i nie wiesz, co dokładnie się dzieje, to zawsze warto się umówić na konsultację do lekarza. Specjalista będzie wiedział, jak im szybko zaradzić.

Czym jest okres okołomenopauzalny?

Okres okołomenopauzalny jest prekursorem menopauzy. Może się on wiązać z bardzo wieloma efektami ubocznymi. Wynikają one po prostu ze zmian hormonalnych. Jednak, gdy o tym nie wiesz, to możesz się bardzo mocno przestraszyć, że jest to coś znacznie poważniejszego.

Marihuana a endometrioza

Życie z endometriozą nie jest proste. To zmaganie się praktycznie z ciągłym bólem, który jeszcze się nasila w trakcie okresu. Kobiety mogą też czuć pieczenie w dole brzucha. Na szczęście marihuana jest najbardziej skuteczna w łagodzeniu objawów endometriozy. Warto ją stosować, jeżeli pragniesz zacząć kontrolować ból związany z endometriozą, w szczególności nowe, intensywne skurcze macicy. Wystarczy przez kilka minut waporyzować marihuanę, aby poczuć uczucie zrelaksowania. Wtedy mięśnie macicy się uspokajają. Jesteś spokojniejsza i w mniejszym stopniu odczuwasz ból macicy.

Marihuana jest często stosowana przez kobiety do samoleczenia. Każda z nas, w tym również Ty, powinna znaleźć swój własny sposób na poprawienie jakości bólu. Marihuana może być dla Ciebie podstawowym specyfikiem do leczenia bólu i do ułatwienia Ci zasypiania. Możesz po nią sięgać, zawsze, gdy tego potrzebujesz. Oczywiście w granicach zdrowego rozsądku.

Konopie mogą dać Ci sposób na radzenie sobie z okresem okołomenopauzalnym. To jeden z najczęściej stosowanych specyfików, ponieważ znacząco poprawia jakość życia kobiet. Nie muszą one sięgać po leki, a jednocześnie mogą kontrolować dokuczające im objawy.

Kiedy dokładnie zaczyna się okres okołomenopauzalny?

Każda kobieta w średnim wieku ma świadomość tego, że w pewnym wieku, przestanie miesiączkować. Zgodnie z opinią North American Menopause Society, średni wiek menopauzy wynosi 51 lat.

Chociaż może się wydawać, że nadal jest za wcześnie na menopauzę, to musisz mieć świadomość tego, że jest to coś zupełnie normalnego. Natomiast okres okołomenopauzalny zaczyna się w czasie od czterech do ośmiu lat przed ostatnią miesiączką. Obecnie jest to wiek od 40 do 58.

Badanie naukowe

Niedawne badanie University of Alberta przeprowadzone na grupie 1500 kobiet w wieku okołomenpauzalnym lub po menopauzie, wykazały, że 68 procent z nich zgłaszało spójne takie objawy, jak: skurcze, brak snu, nocne poty, uderzenia gorąca i bóle mięśni.

Pięć najczęściej pojawiających się objawów w okresie okołomenopauzalnym to: zaburzenia snu (65%), niepokój (45%), bóle mięśni lub stawów (33%), drażliwość (29%), przygnębienie (25%).

Coleen Nolan, dyrektor medyczny programu Aqualitas i wykwalifikowany dietetyk, mówi, że jedna trzecia kobiet w wieku okołomenopauzalnym, odnotowała lepsze kontrolowanie objawów menopauzy po zażyciu konopi w ciągu ostatnich 30 dni.

,,Ta kanadyjska ankieta dała bardzo podobne wyniki, jak inne, mniej rozbudowane badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych. Trochę innym badaniem jest to przeprowadzone na weterankach wojennych. W badaniu wzięły udział 232 kobiety. 27 procent z nich korzystało z konopi, aby złagodzić dokuczające im objawy. Natomiast kolejne 10 procent kobiet twierdzi, że po prostu chciały spróbować, jak działają konopie.” Takie jest zdanie wspomnianego wcześniej specjalisty Nolana.

Jakie dowody naukowe mamy do dyspozycji teraz?

Chociaż istnieje coraz więcej niepotwierdzonych informacji o tym, że stosowanie konopi może mieć działanie uzupełniające, jeżeli chodzi o łagodzenie objawów okołomenopauzalnych. Takie jest zdanie specjalisty Nolana. Badania naukowe po prostu jeszcze nie wykazały bezpieczeństwa i skuteczności tej metody.

To wyjaśnia, dlaczego niektórzy pracownicy służby zdrowia, mogą wahać się, proponując marihuanę do leczenia objawowego. Nolan powiedział na niedawnym seminarium dla kanadyjskich, że mogą się wypowiadać tylko na podstawie trzech badań kobiet w wieku okołomenopauzalnym przeprowadzonych na niewielkich grupach. Wniosek jest prosty. Potrzebne są dalsze badania.

Niektórzy lekarze jednak są coraz bardziej przekonani do używania konopi do złagodzenia objawów okołomenopauzalnych. W Kalifornii dr Felicja Gersh mówiła o tym, że produkty konopne mogą być alternatywną dla wszystkich obecnie stosowanych leków.

Ma ona na myśli przede wszystkim hormonalną terapię zastępczą, czyli HTZ. Jest to najczęściej stosowana w medycynie tradycyjnej metoda łagodzenia objawów okołomenopauzalnych. Można też stosować antydepresanty. Jednak wszystkie te sposoby wiążą się z bardzo wieloma skutkami ubocznymi.

Czy każda kobieta może sięgnąć po konopie?

Jako dyrektor medyczny Aqualitas Nolan podkreśla, że ​​osoby doświadczające objawów  okołomenopauzalnych muszą najpierw skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej w celu ustalenia, czy marihuana jest dobrym rozwiązaniem.

Wynika to nie tylko stąd, że kannabinoidy mogą różnie działać na wszystkich. Podstawowe i oczywiście najlepiej znane to THC i CBD. Takie dokładniejsze badania mogą również pomóc w wykluczeniu innych, poważniejszych chorób. Wbrew pozorom to wcale nie musi być menopauza.

Skąd wiadomo, że konopie mogą pomagać?

Jeszcze inne dowody sugerują, że hormony i marihuana mogą mieć bardzo podobny wpływ na organizm. Ashleigh Brown, rzecznik pacjentów i CEO SheCann Cannabis, mówi, że 92% procent pacjentów, którzy są w bazie członkowskiej, odczuwa zmienność objawów i działania marihuany, w zależności od tego, w którym dniu cyklu są. Oczywiście te spostrzeżenia odnoszą się wyłącznie do kobiet.

,,Zwiększanie się i zmniejszanie poziomów hormonów. „Przypływy i odpływy hormonów reprodukcyjnych  na pewno mają wpływ na naszą populację pacjentów i na ich objawy. Z biegiem lat, SheCann zauważył pewnego rodzaju schemat. Z upływem czasu organizmy kobiet zaczęły reagować pozytywnie na marihuanę we wszystkich dniach cyklu.

Do SheCann obecnie należy nieco ponad 10.000 kobiet. Brown mówi o tym, że kobiety w okresie okołomenopauzalnym i menopauzalnym zauważają zbieżności między zmianami poziomu hormonów i pozytywnym działaniem marihuany.

Czy stosowanie marihuany to zawsze dobry pomysł?

„Połączenie tych dwóch może być nieprzewidywalne, zwłaszcza gdy próbuje się kontrolować objawy takie jak bezsenność … To nie jest coś, co omawia się bardzo często. Jednak jest to jakiś wstęp do dialogu na temat marihuany i menopauzy. Ważna jest też świadomość, że lekarze i kobiety nie są w tym sami.”

„Na pewno trzeba przejrzeć więcej badań i materiałów edukacyjnych na temat marihuany i hormonów reprodukcyjnych”.

Co będzie się działo dalej?

Pomimo braku przekonujących dowodów w randomizowanych badaniach klinicznych, nadal tysiące kobiet będzie wybierało marihuanę, aby złagodzić nękające je dolegliwości związane z okresem okołomenopauzalnym.

Warto tutaj jeszcze raz podkreślić, że zanim Ty również zdecydujesz się na sięgnięcie po konopie, to musisz koniecznie skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. W końcu przecież mogą występować jakieś poważne przeciwwskazania do ich stosowania. Może to być oczywiście Twój lekarz rodzinny lub specjalizujący się w leczeniu konopiami. Nolan doradza, aby swoją przygodę z konopiami zaczynać powoli, spokojnie i od małych dawek. Zresztą takie są również wytyczne Health Canada i innych ekspertów. Bardzo ważne jest to, żeby mieć świadomość przyjmowanych dawek i przez cały czas zachowywać zdrowy rozsądek.

Dyplomowany dietetyk, Nolan zdecydowanie zaleca utrzymanie zdrowego stylu życia. Ma on tutaj na myśli między innymi: zmniejszenie ilości spożywanego alkoholu, ćwiczenia fizyczne, wykonywanie ćwiczeń kontemplacyjnych, spacerowanie po lesie, zdrową dietę, zaprzestanie palenia papierosów. Wszystko to będzie miało pozytywny wpływ na złagodzenie okołomenopauzalnych problemów zdrowotnych. To już wszystko, co chcieliśmy Ci przekazać na ten tym temat. Jeżeli pragniesz wiedzieć jeszcze więcej, to zachęcamy Cię do zapoznania się z naszą bibliografią. Źródła prezentujemy poniżej.

Źródła:

 1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/perimenopause/symptoms-causes/syc-20354666
 2. https://www.leafly.com/news/health/cannabis-and-endometriosis-research
 3. https://www.leafly.com/news/cannabis-101/how-cannabis-helps-relieve-menopause-symptoms
 4. https://www.menopause.org/for-women/menopauseflashes/menopause-symptoms-and-treatments/menopause-101-a-primer-for-the-perimenopausal
 5. https://www.eurekalert.org/news-releases/928358
 6. https://aqualitas.ca/en/age-gate/?url=/en/
 7. https://www.contemporaryobgyn.net/view/cannabis-for-managing-menopause-symptoms
 8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33759668/
 9. https://www.healthline.com/health-news/why-some-experts-say-cannabis-can-be-effective-in-treating-menopause-symptoms