Darmowa dostawa od 100zł Wysyłka tego samego dnia!

Waporyzacja – kompendium wiedzy

Waporyzacja to zjawisko fizyczne polegające na wydzielaniu pary. W ostatnich latach to słowo zyskało nowe znaczenie. Waporyzacja to odparowywanie substancji aktywnych z ziół.

22.04.21

Spis treści:

  1. Co to jest waporyzacja?
  2. Dlaczego warto stosować waporyzację?
  3. Jak wybrać dobry waporyzator?
  4. Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje waporyzatorów?

Waporyzacja może być dla Ciebie nieznanym pojęciem. Jeżeli już obiło Ci się ono o uszy, to pewnie chciałbyś o nim wiedzieć troszeczeczkę więcej. Wyjaśnimy, czym jest waporyzacja, jakie niesie ze sobą korzyści zdrowotne i jak wybrać dobry waporyzator?

Co to jest waporyzacja?

Waporyzacja to zjawisko fizyczne polegające na wydzielaniu pary. W ostatnich latach to słowo zyskało nowe znaczenie. Waporyzacja to odparowywanie substancji aktywnych z ziół. Pierwsze próby waporyzacji ziołami odbyły się w latach 90. w Kalifornii.

Waporyzacja polega na podgrzaniu Twoich ulubionych ziół do odpowiedniej temperatury. Następnie możesz z nich odparować substancje aktywne. Uzyskana w ten sposób para służy do inhalacji. Waporyzacja jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż palenie papierosów, ponieważ dostarczasz organizmowi korzystnych dla niego substancji i jednocześnie nie wdychasz szkodliwego dymu.

Dlaczego warto stosować waporyzację?

Przede wszystkim z tego względu, że jest ona bezpieczna i zdrowa. Chociaż nie udowodniono jeszcze, że dym z suszu konopnego może mieć jakiekolwiek negatywne skutki, to powinieneś pamiętać o tym, że zazwyczaj ma on domieszkę tytoniu. Pewnie masz świadomość tego, że palenie tradycyjnych papierosów ma niezwykle szkodliwe konsekwencje zdrowotne. Może prowadzić na przykład do nowotworu płuc. Z tego względu waporyzacja jest o wiele zdrowszym rozwiązaniem.

W czasie waporyzacji w ogóle nie dochodzi do spalania suszu konopnego, ponieważ temperatura jest zbyt niska. W procesie waporyzacji uwalniają się tylko korzystne dla ludzkiego organizmu substancje aktywne.

Waporyzacja jest niezwykle wydajna. Pokażemy Ci to na przykładzie kannabinoidów. Proces waporyzacji pozwala zachować prawie 100% kannabinoidów. Natomiast zwykłe palenie sprawia, że do Twoich płuc trafia tylko niewielka ich ilość.

Gdy korzystasz z waporyzatora, to jedno jego nabicie wystarczy na aż 20 zaciągnięć. Przy zwykłym paleniu jest ich tylko 5. Może to nie jest korzyść zdrowotna, ale z pewnością jest to zaleta waporyzacji, którą warto tutaj wymienić.

Waporyzacja pozwala również uniknąć typowych dla tradycyjnego palenia dolegliwości zdrowotnych. Mamy tutaj na myśli między innymi: kaszel, nadmierną produkcję flegmy, czy uczucie ucisku w klatce piersiowej.

Waporyzacja wpływa również niezwykle korzystnie na kondycję płuc. U tradycyjnych palaczy można zaobserwować między innymi takie symptomy jak: uporczywy kaszel, częste odksztuszanie flegmy, oraz świsty w oskrzelach. Osoba, która na co dzień pali papierosy i przerzuci się na waporyzację, już po miesiącu może odczuć poprawę kondycji płuc

Jak wybrać dobry waporyzator?

Najbardziej ogólny podział waporyzatorów to na: przenośne i stacjonarne. Drugi z nich jest przeznaczony do używania tylko w domu. Wynika to stąd, że konieczny jest ciągły dostęp do gniazdka elektrycznego. Waporyzatory stacjonarne najczęściej są urządzeniami konwencyjnymi. Charakteryzują się tym, że dostarczają bardzo wysokiej jakości pary i są wydajne. Mają również w sobie grzałki o wyjątkowo dużej mocy.

Natomiast waporyzator przenośny, jak sama jego nazwa wskazuje, możesz zabrać ze sobą praktycznie wszędzie. Nie musisz mieć dostępu do źródła prądu. Niestety te waporyzatory mają baterie, które trzeba dosyć często ładować. To również może stanowić pewien problem. Jednak mają one taki plus, który rekompensuje te wszystkie niedogodności. Polega on na tym, że są dyskretne, więc bez obaw możesz korzystać z takiego waporyzatora nawet w miejscu publicznym. Najlepsze waporyzatory przenośne mają moc zbliżoną do urządzeń stacjonarnych, co jest bardzo dużym udogodnieniem.

Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje waporyzatorów?

W dalszej kolejności waporyzatory możemy podzielić na; kondukcyjne, konwekcyjne i hybrydowe. Waporyzatory kondukcyjne działają przez ogrzewanie ziół przez bezpośredni kontakt z nagrzaną powierzchnią. Konwekcyjne ogrzewają zioła strumieniem nagrzanego powietrza, a ostatnie urządzenia, czyli hybrydowe łączą w sobie kondukcie i konwencję. Tylko od Ciebie zależy, jaki model waporyzatora wybierzesz.