Darmowa dostawa od 100zł Wysyłka tego samego dnia!

Waporyzacja – kompendium wiedzy

Waporyzacja polega na podgrzewaniu olejków eterycznych lub ziół, w celu wydobycia z nich odpowiednich substancji aktywnych, a następnie ich bezdymnej inhalacji. Na czym dokładnie polega waporyzacja, jak ją stosować, jakie są korzyści zdrowotne waporyzacji i jaki waporyzator wybrać? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

22.04.21

Spis treści:

  1. Co to jest waporyzacja?
  2. Dlaczego warto stosować waporyzację?
  3. Waporyzacja – jaki waporyzator wybrać?
  4. Czym różnią się od siebie rodzaje waporyzatorów?

Co to jest waporyzacja?

Waporyzacja to podgrzewanie ziół lub olejków eterycznych do odpowiedniej temperatury, w celu wydobycia pary do inhalowania. Pierwsze próby waporyzacji ziołami odbyły się w latach 90. w Kalifornii. Uzyskana w ten sposób para służy do inhalacji. Waporyzacja jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż palenie papierosów, ponieważ dostarczasz organizmowi korzystnych dla niego substancji i jednocześnie nie wdychasz szkodliwego dymu.

Dlaczego warto stosować waporyzację?

Przede wszystkim z tego względu, że jest ona bezpieczna dla zdrowia, o ile do waporyzacji stosujemy bezpieczne i dobrej jakości produkty naturalne. Chociaż nie udowodniono jeszcze, że dym z suszu konopnego może mieć jakiekolwiek negatywne skutki, to powinieneś pamiętać o tym, że zazwyczaj ma on domieszkę tytoniu. Pewnie masz świadomość tego, że palenie tradycyjnych papierosów ma niezwykle szkodliwe konsekwencje zdrowotne. Może prowadzić na przykład do nowotworu płuc. Z tego względu waporyzacja jest o wiele zdrowszym rozwiązaniem.

W czasie waporyzacji w ogóle nie dochodzi do spalania suszu konopnego, ponieważ temperatura jest zbyt niska. W procesie waporyzacji uwalniają się tylko korzystne dla ludzkiego organizmu substancje aktywne.

Waporyzacja jest niezwykle wydajna, co można ukazać na przykładzie kannabinoidów. Proces waporyzacji pozwala zachować prawie 100% kannabinoidów. Natomiast zwykłe palenie sprawia, że do Twoich płuc trafia tylko niewielka ich ilość.

Gdy korzystasz z waporyzatora, to jedno jego nabicie wystarczy na aż 20 zaciągnięć. Przy zwykłym paleniu jest ich tylko 5. Może to nie jest korzyść zdrowotna, ale z pewnością jest to zaleta waporyzacji, którą warto tutaj wymienić.

Waporyzacja pozwala również uniknąć typowych dla tradycyjnego palenia dolegliwości zdrowotnych. Mamy tutaj na myśli między innymi: kaszel, nadmierną produkcję flegmy, czy uczucie ucisku w klatce piersiowej.

Waporyzacja – jaki waporyzator wybrać?

Najbardziej ogólny podział waporyzatorów to na: przenośne i stacjonarne. Drugi z nich jest przeznaczony do używania tylko w domu. Wynika to stąd, że konieczny jest ciągły dostęp do gniazdka elektrycznego. Waporyzatory stacjonarne najczęściej są urządzeniami konwencyjnymi. Charakteryzują się tym, że dostarczają bardzo wysokiej jakości pary i są wydajne. Mają również w sobie grzałki o wyjątkowo dużej mocy.

Natomiast waporyzator przenośny, jak sama jego nazwa wskazuje, możesz zabrać ze sobą praktycznie wszędzie. Nie musisz mieć dostępu do źródła prądu. Niestety te waporyzatory mają baterie, które trzeba dosyć często ładować. To również może stanowić pewien problem. Jednak mają one taki plus, który rekompensuje te wszystkie niedogodności. Polega on na tym, że są dyskretne, więc bez obaw możesz korzystać z takiego waporyzatora nawet w miejscu publicznym. Najlepsze waporyzatory przenośne mają moc zbliżoną do urządzeń stacjonarnych, co jest bardzo dużym udogodnieniem.

Czym różnią się od siebie rodzaje waporyzatorów?

W dalszej kolejności waporyzatory możemy podzielić na; kondukcyjne, konwekcyjne i hybrydowe. Waporyzatory kondukcyjne działają przez ogrzewanie ziół przez bezpośredni kontakt z nagrzaną powierzchnią. Konwekcyjne ogrzewają zioła strumieniem nagrzanego powietrza, a ostatnie urządzenia, czyli hybrydowe łączą w sobie kondukcie i konwencję. Tylko od Ciebie zależy, jaki model waporyzatora wybierzesz.