Darmowa dostawa od 100zł Wysyłka tego samego dnia!

Jak zdać test narkotykowy? Przydatne tipy

Hasło “jak zdać test narkotykowy” jest jednym z częściej wyszukiwanych w Google. Osoby udzielające rad na różnego rodzaju forach często polecają domowe sposoby, które mogą okazać się nieskuteczne lub nawet niebezpieczne. Najważniejsze jest zrozumienie, jak działają testy narkotykowe i detoksykacja, by nie musieć obawiać się o wynik.

07.07.22

Spis treści:

 1. Ile musi minąć, żeby test narkotykowy nie wykrył THC?
 2. Jakie są rodzaje testów na narkotyki?
 3. Testy narkotykowe, a środki oczyszczające organizm

Ile musi minąć, żeby test narkotykowy nie wykrył THC?

Test narkotykowy na obecność THC może być wymagany w różnych okolicznościach. W niektórych krajach, na przykład w USA, pracodawca może wymagać poddania się testom narkotykowym od swoich pracowników. Działanie marihuany na nasz organizm ma określone ramy czasowe, jednak to nie znaczy, że nie da się jej wykryć testami. Wszystko zależy co prawda od wielu czynników jak masa ciała, metabolizm i dawka przyjętego THC, ale przy regularnym paleniu wygląda to następująco:

 • test moczu: 30-45 dni
 • badanie krwi: 45-60 dni
 • test włosów: 90-120 dni
 • test śliny: 1-7 dni. 

W przypadku większości osób codziennie palących zioło może minąć nawet 4-6 tygodni, zanim śladowe ilości THC naturalnie wydostaną się z organizmu. Substancja magazynowana jest w komórkach tłuszczowych i narządach, więc najprościej mówiąc, im mniejszą masę ciała posiadasz i im mniej jesz, tym szybciej uda Ci się oczyścić. W przypadku, jeśli zmagasz się z nadwagą, konieczna będzie detoksykacja poprzez odpowiednią dietę przed wykonaniem testu narkotykowego.

Jakie są rodzaje testów na narkotyki?

Istnieją cztery rodzaje testów na narkotyki: test moczu, badanie włosów, badanie krwi i test ze śliny. Test moczu jest najczęściej stosowanym testem ze względu na niski koszt i wygodę. Badanie włosów jest najnowszą i najszybciej rozwijającą się metodą testowania na obecność THC w organizmie. Badanie krwi i testy na ślinę są najmniej powszechne i stosowane zazwyczaj przez organy ścigania. Według polskiego prawa osoba badana powinna być poinformowana o potrzebie wykonania testu i musi wyrazić na to zgodę.

Najczęściej stosuje się test narkotykowy w postaci testów skriningowe (przesiewowe) m.in. testy paskowe oparte o metody immunochromatograficzne. Identyfikują one określone substancje psychoaktywne bez oznaczenia stężenia substancji w badanym moczu. W wyjątkowych sytuacjach stosuje się także metody takie jak: spektrometryczna, chromatografia cienkowarstwowa i testy radioimmunologiczne.

Testy paskowe można kupić w aptekach i hurtowniach farmaceutycznych oraz dostać w niektórych placówkach leczniczych.

Test narkotykowy, a środki oczyszczające organizm

Oczyszczać się z THC możemy na wiele sposobów. Jedne środki będą bardziej skuteczne, inne mniej. Aby jednak rozwiać wszelkie wątpliwości, sprawdźmy, co możemy zrobić w sytuacji, gdy wiemy, że wynik testu na narkotyki będzie pozytywny.

Wśród popularnych metod detoksykacji wymienia się:

 • naturalne oczyszczanie
 • napoje odtruwające
 • zestawy detoksykacyjne
 • syntetyczny mocz
 • oczyszczanie domowymi sposobami.

Naturalne oczyszczanie może zająć od 30 do 60 dni. Wymaga zmiany trybu życia i specjalnej diety. W pojedynczych przypadkach negatywny wynik testu na THC można otrzymać już po kilku tygodniach, jednak zdarza się też tak, że proces oczyszczania może się wydłużyć do 90 dni.

Picie napojów odtruwających jest kolejnym sposobem na pozbycie się THC z organizmu. Jest to jednak bardziej doraźny środek na ukrycie efektów palenia niż realna odtrutka. Trzeba też uważać, bo niektóre produkty mogą pozbawić mocz składników, które są niezbędne do przejścia testu na obecność THC. Próbka musi mieć odpowiedni kolor, właściwą temperaturę, właściwy poziom kreatyniny, prawidłowe ph i  zawierać kwas moczowy.

Sprawdzone zestawy detoksykacyjne, oparte na suplementach ziołowych dla odmiany są w stanie usunąć THC z naszego organizmu nawet na kilka dni, nie wypłukując niezbędnych składników z moczu. W czasie detoksykacji nie można jednak spożywać marihuany nawet w małych ilościach.

Syntetyczny mocz mógłby się sprawdzić przy testach narkotykowych, gdyby nie fakt, że podczas wizyty w toalecie zazwyczaj ktoś Cię obserwuje. Laboratoria są też na tyle nowoczesne, że jeśli nawet uda się przemycić próbkę, na 99,9% zostanie ona rozpoznana jako fałszywa.

Oczyszczanie organizmu z THC domowymi sposobami częściej maskuje, niż usuwa substancję czynną z moczu lub krwi. Mówiąc o oczyszczaniu domowym, wymienia się: picie dużych ilości soku z żurawiny, herbaty, soku z cytryny i octu jabłkowego. Żaden z tych sposobów nie zastąpi jednak naturalnego procesu oczyszczania, który po prostu wymaga czasu. 

Źródła:

 1. https://www.leafly.com/news/cannabis-101/how-to-pass-a-drug-test-guide
 2. https://www.kbpn.gov.pl/portal?id=112300