Darmowa dostawa od 100zł Wysyłka tego samego dnia!

Limity THC w Polsce – nowe przepisy od maja 2022 roku

W 2022 roku marihuana została w pełni zalegalizowana w takich krajach, jak chociażby Tajlandia. Jest to pierwszy kraj azjatycki, w którym władze zdecydowały się usunąć marihuanę z państwowej listy narkotyków. Oznacza to, że całkowicie zniesiono tam limity THC w produktach konopnych. Zlikwidowano również wszelkie ograniczenia dotyczące posiadania i uprawiania marihuany na użytek własny. W Europie, do pełnej legalizacji marihuany w najbliższych latach przymierzają się również takie kraje jak Niemcy, Szwajcaria czy Włochy. Jak natomiast wygląda sytuacja prawna w Polsce? Ile % THC mogą mieć produkty konopne w naszym kraju?

22.07.22

Spis treści:

  1. Limity THC – jak było do tej pory?
  2. Nowe przepisy dotyczące stężenia THC
  3. Uprawa medycznej marihuany w Polsce
  4. Nowe limity THC w uprawach konopi
  5. Walka o limity THC – po co zmieniać przepisy?

Limity THC – jak było do tej pory?

W Polsce pełna dekryminalizacja marihuany niestety nadal pozostaje pod dużym znakiem zapytania. Przez wiele lat limity THC w produktach konopnych w Polsce utrzymywały się na poziomie 0,2%. W zeszłym roku było głośno o pomyśle zwiększenia limitów THC w produktach konopnych z 0,2% do 0,3%. Warto podkreślić, że stężenie THC do 0,3% jest już legalne w większości miejsc na świecie.

W zeszłym roku poseł Jarosław Sachajko z ugrupowania Kukiz’15 zaproponował zmiany prawne, dotyczące polskich upraw medycznej marihuany oraz limitów THC w konopiach włóknistych. Konopie włókniste, tzw. Cannabis Sativa zawierają zazwyczaj jedynie 0,2 – 0,3% THC. Projekt ustawy nowelizujący ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii zakładał między innymi zalegalizowanie upraw konopi innych niż włókniste na terenie Polski. To dałoby zielone światło uprawom konopi indyjskich (Cannabis Indica), z których wytwarza się medyczną marihuanę. Zaproponowano również podniesienie limitów THC w produktach komercyjnych i uprawach do 0,3%.

Nowe przepisy dotyczące stężenia THC

Po roku obradowania sejm postanowił w końcu przyjąć jeden z trzech poselskich projektów, ten zaproponowany przez Kukiz 15. Odrzucono natomiast dwa inne projekty zaproponowane przez Lewicę oraz KO. Zakładały one traktowanie osób pod wpływem wysokiego stężenia THC tak samo, jak osób znajdujących się pod wpływem alkoholu. Ponadto nowe przepisy miały pozwalać pacjentom posiadającym receptę na udoskonalanie i przerabianie produktów konopnych na własny użytek.

Projekt ustawy z dnia 24 marca 2022 roku o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii podnosi limit THC z 0,2% do 0,3%. Ustawa weszła w życie i obowiązuje od 7 maja 2022 roku. To oznacza, że posiadanie produktów o zawartości THC do 0,3% jest już w Polsce w pełni legalne. Należy jednak pamiętać, że za posiadanie konopi o wyższym stężeniu THC nadal grożą surowe kary. By móc legalnie posiadać marihuanę o stężeniu wyższym niż 0,3% THC, należy mieć przy sobie receptę od lekarza.

Uprawa medycznej marihuany w Polsce

Przed wprowadzeniem najnowszych przepisów, w Polsce legalna była jedynie uprawa konopi włóknistych. Taka uprawa wymagała specjalnego zezwolenia i mogła być prowadzona wyłącznie na potrzeby badawcze lub przemysłowe. Limity THC takiej uprawy wynosiły 0,2%. To natomiast stanowiło duży problem dla rolników. Zdarzały się sytuacje, że podczas kontroli stężenie THC nieznacznie przekraczało limit 0,2%, co mogło wiązać się z wysoką karą pieniężną.

Uprawa konopi indyjskich (Cannabis Indica) o wysokim stężeniu THC 10%-30% do tej pory była w Polsce całkowicie nielegalna. Dotyczyło to również upraw na potrzeby naukowo-badawcze oraz medyczne. Z tego powodu leczniczą marihuanę sprowadzano do naszego kraju z zagranicy, a jej ceny były bardzo wysokie, przez co wielu pacjentów nie mogło sobie pozwolić na jej zakup. Warto również dodać, że terapie przy pomocy leczniczej marihuany nie są w Polsce refundowane.

Nowe limity THC w uprawach konopi

Nowe przepisy z dnia 24 marca 2022 nie tylko podnoszą limity THC w konopiach włóknistych do 0,3%. Dopuszczają one również uprawę na terenie Polski konopi innych niż włókniste, o stężeniu powyżej 0,3% THC, takich jak np. konopie indyjskie. Warunkiem jest, że uprawy te mogą być przeznaczane jedynie do celów naukowo-badawczych oraz farmaceutycznych. Zatem od tej pory uprawa marihuany przeznaczonej do celów leczniczych jest w Polsce legalna. Należy jednak pamiętać, że mogą ją prowadzić jedynie specjalne instytucje badawcze z zachowaniem odpowiednich norm i pozwoleń. Ponadto medyczna marihuana już nie będzie pochodzić wyłącznie z zagranicy, co może pozytywnie wpłynąć na jej cenę.

Walka o limity THC – po co zmieniać przepisy?

Nieustanna walka o łagodzenie przepisów lub pełne zalegalizowanie marihuany zawierającej wyższe stężenie THC wynika nie tylko z jej właściwości psychoaktywnych. Tetrahydrokannabinol lub delta-9-tetrahydrokanabinol, w skrócie THC, posiada liczne właściwości zdrowotne. Przede wszystkim działa przeciwbólowo i jest bardzo pomocny w łagodzeniu dolegliwości wielu ciężkich chorób, w tym neurologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane lub choroba Alzheimera.

Niestety, pomimo że stosowanie marihuany w celach leczniczych jest w Polsce legalne, kwestie takie jak chociażby dostępność leków w aptekach nadal pozostawiają wiele do życzenia. Problemem są również wysokie ceny produktów oraz brak refundacji. Dzięki legalizacji upraw medycznej marihuany w Polsce, mamy szansę na zwiększenie dostępności do medycznej marihuany oraz obniżenie jej cen.