Darmowa dostawa od 100zł Wysyłka tego samego dnia!

Endometrioza boli jak diabli. Jak możesz sobie pomóc?

Tradycyjne metody leczenia endometriozy skupiają się na efekcie przeciwbólowym. Pomóc mogą w tym konopie, które oprócz działania przeciwbólowego, charakteryzują się mniejszą toksycznością niż tradycyjne leki.

03.02.22

Endometrioza boli jak diabli. Jak możesz sobie pomóc?

Spis treści:

 1. Wiele kobiet szuka pomocy na własną rękę
 2. Czym jest endometrioza?
 3. Jak leczy się endometriozę?
 4. Może warto wypróbować konopie siewne?
 5. Co współczesna nauka mówi o endometriozie i konopi?

Endometrioza dla wielu kobiet jest prawdziwym koszmarem. Skurcze menstruacyjne doprowadzają je do płaczu z bólu. Przez chorobę trudno jest im cokolwiek zaplanować. Ból może je zaskoczyć dosłownie w każdym momencie życia. Pierwszy atak tej choroby może dopaść Cię nagle. Możesz nie wiedzieć, co się z Tobą dzieje i dosłownie wyć z bólu. W dodatku endometrioza wcześniej może nie dawać żadnych objawów. To wszystko jest przerażające, bo wielu lekarzy również nie zna odpowiedzi na pytanie, jak sobie radzić z tą ciężką kobiecą chorobą. W dodatku, wraz z upływem czasu dolegliwości bólowe potrafią się nasilać i dochodzić do naprawdę ekstremalnych poziomów. Jednym ze sposobów na złagodzenie dolegliwości bólowych jest sięganie po konopie siewne.

Wiele kobiet szuka pomocy na własną rękę

Nie jest to niestety najlepsze, co mogą zrobić, ale za to najczęściej stosowane. Kobiety, które zwyczajnie nie mogą wytrzymać z bólu, sprawdzają w wyszukiwarce Google, ile ibuprofenów mogą wziąć, aby nie narazić swojego zdrowia. Ten ból naprawdę czasami jest nie do wytrzymania i nie rozumie tego nikt, kto tego nie przeżył. Jeżeli dana kobieta przegapi ten moment, w którym powinna wziąć lek przeciwbólowy, to wtedy grozi jej…zasłabnięcie z bólu. Wiele kobiet dosłownie modli się o to, aby nagle nie zemdleć na ulicy. Dosłownie umierają z bólu. Niezależnie od tego, czy właśnie jest dzień, czy noc.

Ból związany z endometriozą jest bardzo charakterystyczny. Masz wtedy wrażenie, że Twoje ciało oplata drut kolczasty. Każdy ruch lub szarpnięcie powoduje, że czujesz, jak ten drut kolczasty wbija się w Twoje wnętrzności. Myślisz, że ten ból za chwilę rozszarpie Cię na strzępy. Zastanawiasz się, czy nie dobrym pomysłem byłoby zmienienie zawodu, bo anatomię własnego ciała znasz doskonale. Wiesz, gdzie jest, jaki narząd, bo każdy z nich znasz do bólu. To jeszcze nie koniec Twoich problemów. Większość osób naiwnie myśli, że endometrioza to po prostu ból przy miesiączce. Niestety tego samego zdania są również niektórzy niedouczeni lekarze ginekolodzy. Chcesz wtedy krzyczeć. Z powodu bólu. Ze względu na bezradność. Z wściekłości. Ze smutku. Do utraty tchu.

Czym jest endometrioza?

Masz wrażenie, że endometrioza jest drutem kolczastym, który oplata wszystkie Twoje wnętrzności. Niestety masz całkowitą rację. Ta choroba kobieca polega na tym, że tkanka ciała jest zapętlona wokół wszystkich wnętrzności. Występowanie okresu u kobiety jest związane z jej cyklem hormonalnym. W czasie miesiączki organizm pozbywa się krwi i niepotrzebnych fragmentów tkanek. Natomiast, gdy masz endometriozę, to wtedy sprawa staje się jeszcze bardziej skomplikowana. Mamy tutaj mianowicie na myśli to, że przy endometriozie tkanka rozrasta się poza macicą i organizm nie jest w stanie jej z siebie wyrzucić. Ta niezlikwidowana tkanka wygląda jak prawdziwa sieć. Owija ona narządy rodne wewnątrz macicy. W skrajnych przypadkach prowadzi to nawet do połączenia ich ze sobą. Wtedy mówi się o zamrożeniu macicy. Najgorszy etap następuje wtedy, gdy te narządy się już ze sobą zrosną.

Ze względu na to, że tkanka zostaje uwięziona w ciele, to gdy przychodzi normalna miesiączka, to odczuwasz ponad przeciętny ból. Na tym objawy endometriozy się oczywiście nie kończą, bo to byłoby za proste. Oprócz ekstremalnie ,,trudnych” okresów, możesz odczuwać jeszcze inne dolegliwości. Do tych związanych z samą miesiączką możemy zaliczyć na przykład: silne skurcze menstruacyjne, bardzo częste miesiączki, ich dużą obfitość. Symptomy endometriozy niezwiązane z samą miesiączką to między innymi: przewlekły ból z dole pleców, bóle brzucha, miednicy, dolegliwości bólowe przy odbywaniu stosunków płciowych, ból przy oddawaniu moczu, a w końcu bezpłodność. Gdyby wszyscy na świecie dobrze wiedzieli, czym jest endometrioza, to z pewnością nie powiedzieliby o tym, że jest to tylko okres. Endometrioza może dotyczyć jedenastu procent kobiet. Niestety jej występowanie może prowadzić również do wystąpienia raka jajnika. Prawdopodobieństwo wtedy staje się o wiele wyższe.

Jak leczy się endometriozę?

Możliwości leczenia endometriozy przez tradycyjną służbę zdrowia są naprawdę marne. Hormonalna antykoncepcja jest zwykle pierwszą rzeczą zalecaną, ale wiele kobiet reaguje negatywnie do nią. Środki przeciwbólowe to kolejna linia obrony. Najczęściej są to opioidy, które nie tylko uzależniają jak narkotyki, ale również rujnują żołądek. Na pewno przyjmowanie tak ekstremalnie silnych leków przeciwbólowych przez dziesiątki lat nie jest dobrym rozwiązaniem. Nawet na najsilniejszym organizmie się to odbije skrajnie negatywnie. Innym sposobem stosowanym przez lekarzy się chirurgiczne usuwanie zbędnych tkanek endometriozy. Jednak ten zabieg chirurgiczny ma oczywiście bardzo wiele skutków ubocznych. Szczególnie że można zrobić bardzo niewiele, aby ta tkanka znowu nie rozrosła się poza macicą. Na szczęście są też naturalne metody leczenia.

Może warto wypróbować konopie siewne?

Foria to firma konopna, która specjalizuje się w kobiecych problemach zdrowotnych. Jednym z nich jest bez wątpienia sama endometrioza. To przedsiębiorstwo oferuje kobietom innowacyjne produkty, takie jak czopki. Jest to prawdopodobnie najlepsze, co przemysł farmaceutyczny zaoferował zwijającym się z bólu kobietom cierpiącym na endometriozę od dziesięcioleci.

Kianą Reeves to Dyrektor Edukacji w Forii. Musimy uczciwie przyznać, że ich wysyłki naprawdę sprawiły, że wiele kobiet odczuło ulgę w comiesięcznym bólu. Uważamy, że to, co robi ta marka, jest naprawdę świetne. Działalność tego przedsiębiorstwa pokazuje, jak potężną siłę ma konopia w leczeniu endometriozy.

Kobiety często bardzo obawiają się sięgnięcia po marihuanę. Jednak, gdy już wypróbują wszystkie sposoby leczenia endometriozy oferowane przez tradycyjną medycynę, to chcą wypróbować coś jeszcze. Tym czymś jest oczywiście marihuana. Na pewno jest ona mniej szkodliwa dla kobiecego organizmu niż przyjmowanie przez dziesięciolecia tradycyjnych leków farmaceutycznych. Używanie konopi może pozytywnie wpłynąć na życie seksualne, zmniejszać ilość niepotrzebnej tkanki występującej poza macicą. Czasami branie konopi skutecznie chroni przed późniejszymi operacjami chirurgicznymi. To oczywiście nie jest jeszcze wszystko, co może dla Ciebie zrobić dobrej jakości marihuana. Chcielibyśmy jeszcze wspomnieć o tym, że konopie siewne nie odurzają. Znajduje się w nich głównie CBD. To THC jest odpowiedzialne za efekt odurzenia i za ewentualne uzależnienie. W tej odmianie konopi ilości THC są niewyczuwalne, bo nie przekraczają 2 procent.

Co współczesna nauka mówi o endometriozie i konopi?

Tradycyjne metody leczenia endometriozy jedynie próbują łagodzić objawy, ale nie ma dowodów, że marihuana może potencjalnie leczyć rzeczywisty stan. Konopie i system endokannabinoidowy (ECS) współpracują ze sobą, zwalczając objawy endometriozy. Informacje naukowe dotyczące tego, w jaki sposób marihuana działa w leczeniu endometriozy, jest dosyć dużo.

Ze względu na to, że źródłem endometriozy są komórki, które są w tych miejscach, w których nie powinno ich być, to przeanalizowanie sposobów ich przenoszenia się ma kluczowe znaczenie w rozumieniu tej choroby. Gdy będziemy wiedzieli, w jaki sposób endometrioza się rozwija, to łatwiej będzie nam z nią walczyć jako ludzkości. Najbardziej obiecujące badania naukowe odnoszą się oczywiście do tego, jak konopia oddziałuje z receptorem glicyny N-arachidonylowy (receptor NAGly). Powszechnie określa się go jako receptor GPR18, który współpracuje z kannabinoidami w konopiach indyjskich, jak i z naturalnymi endokanabinoidami w organizmie.

Balans walki i endometrioza nie jest wyjątkiem od reguły. Podczas gdy kannabinoid CBD blokuje aktywację receptora GPR18, który może powstrzymać tkanki macicy przed migrowaniem w inne miejsca. Należy zrobić wszystko, aby skutecznie powstrzymać aktywowanie choroby endometriozy przez ten receptor. Omawiany tutaj receptor może również skutecznie przeciwdziałać dolegliwościom bólowym i endometriozie. Komórki endometrium mogą się tak mnożyć, jak prawdziwy nowotwór. Są dowody naukowe, że kannabinoidy mogą hamować ich rozwój. Dlatego warto wypróbować na sobie konopie siewne i wreszcie poradzić sobie z utrudniającym życie bólem.

Źródła:

 1. https://www.leafly.com/news/lifestyle/interview-ben-sinclair-high-maintenance-season-2-premiere
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4782966/
 3. https://www.womenshealth.gov/a-z-topics/endometriosis
 4. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0002937804002819
 5. https://www.semanticscholar.org/paper/Managing-adverse-effects-of-hormonal-Barr/197d6a0360faa5133496f94ed041134024b53525?p2df
 6. https://www.medicalnewstoday.com/articles/322611
 7. https://www.foriawellness.com/blogs/testimonials/ashley-foria-pleasure-review
 8. https://www.leafly.com/news/science-tech/what-is-the-endocannabinoid-system
 9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21595653/
 10. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0002944010629227
 11. https://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/cn5000524
 12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5576607/