Darmowa dostawa od 100zł Wysyłka tego samego dnia!

Czy konopie mogą obniżyć wysokie ciśnienie krwi?

Musimy przyznać, że tego rodzaju stwierdzenie brzmi bardzo drastycznie i niepokojąco. A ile jest w nim prawdy? Jeżeli chodzi o poważne działania niepożądane konopi siewnych, to zbadał je UC San Francisco. Pod lupę wzięto ryzyko rozwoju chorób wieńcowych u młodych dorosłych. Badane dane analizowały ludność z Afryki i Kaukazu przez 15 lat.

18.10.21

Spis treści:

  1. Co na ten temat mówią badania naukowe?
  2. Jakie są krótko i długoterminowe skutki stosowania konopi siewnych?
  3. Czy ta wiedza może Ci się do czegoś przydać?
  4. Czy konopie siewne mogą spowodować udar mózgu i zawał serca?
  5. Co się dzieje, gdy konopie siewne połączysz z innymi używkami?
  6. Czy istnieje rzeczywisty związek pomiędzy konopiami siewnymi a nadciśnieniem?

Biorąc pod uwagę fakt, że nadciśnienie tętnicze występuje coraz częściej, to warto zastanowić się jednocześnie nad alternatywnymi metodami jego leczenia. Dobrze sięgnąć na przykład po konopie siewne, które w przeciwieństwie do marihuany są w Polsce całkowicie legalne. Jak działają konopie siewne na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi? Czy są skuteczne w tym aspekcie? Odpowiedzi na te pytania w bardzo dużym stopniu zależą od tego, jak na dany organizm wpływają konopie siewne. Uważamy, że mimo wszystko warto je wypróbować na sobie.

Aż jedna osoba na trzy w Stanach Zjednoczonych ma podwyższone ciśnienie krwi. Inaczej ten stan nazywa się nadciśnieniem. Może ono prowadzić do poważnych chorób układu krążenia. W dodatku nadciśnienie jest związane ze zwiększonym ryzykiem udaru mózgu, zawału serca, czy jego niewydolności. Bardzo wiele czynników, w tym między innymi niewłaściwa dieta, stres, brak aktywności fizycznej, naużywanie alkoholu, tytoniu, powoduje zwiększone ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego.

Co na ten temat mówią badania naukowe?

Niektóre efekty stosowania konopi siewnych są już bardzo dobrze znane i szczegółowo udokumentowane. Jednak są też badania, które mówią o innych rezultatach użytwania konopu siewnych. Mamy tutaj na myśli, w szczególności długotrwałe negatywne lub pozytywne skutki. Jednak te badania naukowe są bardzo mocno ograniczone. Dlatego ich wiarygodność bywa naprawdę niska. Większość z tych badań naukowych jest wykonywana na zwierzętach, co zazwyczaj nie może mieć bezpośredniego przeniesienia na ludzi.

W dodatku, bardzo wiele wyników badań naukowych jest mocno uogólnionych. Koncentrują się one przede wszystkim na THC. Nie uwzględniają przy tym wielu innych kannabinoidów. Logicznie rzecz biorąc, konopie siewne i konopie indyjskie o bardzo wysokim stężeniu mogą dawać zupełnie inne rezultaty. Przede wszystkim z tego względu, że THC jest psychoaktywne. Wyjątkowo ważne jest tutaj też, czy dana osoba przyjmuje bardzo wysokie dawki THC, czy może niższe. W badaniach naukowych bez wątpienia powinny zostać uwzględnione również kannabinoidy CBD.

Najbardziej irytujący jest fakt, że praktycznie nie ma żadnych wiarygodnych badań naukowych, które porównywałyby rezultaty działania marihuany palonej oraz spożytej w produktach spożywczych. A mogłoby to mieć bardzo duże znaczenie, w szczególności w przypadku nadciśnienia tętniczego oraz pozostałych chorób związanych z układem krążenia.

Jakie są krótko i długoterminowe skutki stosowania konopi siewnych?

Czy stosowanie konopi siewnych może podnosić ciśnienie krwi? Badania naukowe sugerują, że wkrótce po spożyciu, niektórzy użytkownicy mogą odczuwać łagodne lub umiarkowane zwiększenie ciśnienia krwi i tętna. Następnie po chwili występuje spadek ciśnienia krwi. Maksymalnie zwiększenie ciśnienia krwi następuje w czasie od 10 do 15 minut od chwili spożycia konopi siewnych.

Użytkownicy mogą zacząć dobrze tolerować tę substancję i już nie odczuwać tych niekorzystnych objawów. Najczęściej ma to miejsce w czasie od kilku dni do kilku tygodni. Regularne stosowanie konopi siewnych może doprowadzić do spowolnienia akcji serca i zmniejszenia ciśnienia tętniczego krwi. Najśmieszniejszy jest jednak fakt, że bardzo wiele osób myśli, że to właśnie konopie siewne pomagają im utrzymać optymalny poziom ciśnienia tętniczego krwi. Takie stwierdzenie nie jest oczywiście poparte żadnymi badaniami naukowymi.

Czy ta wiedza może Ci się do czegoś przydać?

Na pewno możesz dzięki niej zabłysnąć na spotkaniu towarzyskim, ale tak naprawdę to nic więcej. Brak badań naukowych blokuje Ci możliwość wypowiadania się z pełnym przekonaniem o tym, w jaki sposób stosowanie konopi siewnych wpływa na podwyższenie lub obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. My wiedzy tylko tyle, że gdy siedzisz lub leżysz na kanapie, to ciśnienie krwi może się na chwilę zwiększyć po spożyciu przez Ciebie konopi siewnych. Natomiast, gdy wstaniesz z tej kanapy, to ciśnienie na pewno spadnie, czyli inaczej mówiąc wróci do normy. Tak naprawdę, gdy nagle poderwiesz się z kanapy, to ciśnienie tętnicze krwi może spaść na tyle znacząco, że możesz odczuć zawroty głowy. W skrajnym przypadku możesz się nawet czuć tak, jakbyś dosłownie za chwilę miał zemdleć. Nie martw się. Taki scenariusz się naprawdę bardzo mało prawdopodobny.  

Z drugiej strony, jeżeli stoisz w czasie przyjmowania konopi siewnych, to ciśnienie krwi może się zmniejszyć bez jego wcześniejszego wzrostu. Jednakże nie ma wielu opublikowanych badań naukowych dotyczących takiego efektu. Jeżeli nie wykonałeś własnych pomiarów porównawczych, to nie możesz się bezpośrednio wypowiadać na ten temat.

Czy konopie siewne mogą spowodować udar mózgu i zawał serca?

Musimy przyznać, że tego rodzaju stwierdzenie brzmi bardzo drastycznie i niepokojąco. A ile jest w nim prawdy? Jeżeli chodzi o poważne działania niepożądane konopi siewnych, to zbadał je UC San Francisco. Pod lupę wzięto ryzyko rozwoju chorób wieńcowych u młodych dorosłych. Badane dane analizowały ludność z Afryki i Kaukazu przez 15 lat. Nie wykazały one długotrwałego ciągu przyczynowo- skutkowego pomiędzy stosowaniem konopi siewnych a ryzykiem występowania choroby wieńcowej u młodych ludzi, czy występowania u nich udaru mózgu.

Mimo to istnieje ograniczona liczba badań na zwierzętach i ludziach, które opisują przypadki sugerujące związek pomiędzy ostrym zatruciem się konopiami siewnymi a wystąpieniem zawału serca lub udarem mózgu. To właśnie stwierdzenie zostało potwierdzone przez sprawozdaniem za rok 2006 opublikowane w Forensic Science. Wynika z niego, że chociaż zawały serca i udary mózgu zdarzają się po spożyciu dużych ilości konopi, to zdarzą się to wyjątkowo rzadko. Jest to na tyle rzadko spotykane, że nawet nie uwzględniono tego faktu w tym rocznym sprawozdaniu.

Co się dzieje, gdy konopie siewne połączysz z innymi używkami?

Występują również takie przypadki, że nie bierze się pod uwagę połączenia konopi siewnych na przykład z alkoholem, tytoniem albo innymi używkami. Jeżeli ktoś zrobił coś takiego tuż przed zawałem, to często w ogóle nie łączy się ze sobą tych dwóch faktów.

Niemniej jednak przeprowadzono badanie naukowe na Harvard Medical School. Dzięki niemu udało się stwierdzić, że na godzinę po spożyciu konopi indyjskich, w szczególności w populacji wysokiego ryzyka, na przykład osób starszych lub samotnych, szanse na wystąpienie ataku serca, wzrosły aż pięciokrotnie. To ryzyko całkowicie spada dopiero po dwóch godzinach od zastosowania konopi indyjskich, więc musimy przyznać, że jest ono naprawdę spore. Warto jeszcze się zastanowić, czy jednoczesne stosowanie konopi siewnych i uprawianie seksu, również może prowadzić do właśnie tego rodzaju rezultatów? Czy zwiększa to ryzyko wystąpienia ataku serca? Z niecierpliwością czekamy na kolejne badania naukowe. Mamy nadzieję, że dzięki nim uda się wreszcie odpowiedzieć na tak zadane pytanie.

Czy istnieje rzeczywisty związek pomiędzy konopiami siewnymi a nadciśnieniem?

Teraz przyszedł właściwy czas na napisanie kilku słów podsumowania. Już od dawna wiadomo, że system endokannbinoidowy organizmu odgrywa bardzo ważną rolę w regulowaniu wielu kluczowych funkcji fizjologicznych. Mamy tutaj na myśli również prawidłowe działanie układu sercowo-naczyniowego.

Zwiększająca się ilość badań naukowych bardzo dobrze pokazuje, że anadamid, czyli naturalnie występująca w przyrodzie postać THC pomaga rozluźnić się naczyniom krwionośnym. Dzięki temu krew może przez nie przepływać o wiele swobodniej. W związku z tym ta forma THC jest pomocna w znaczącym obniżeniu ciśnienia tętniczego krwi.

Właśnie ta właściwość układu endokannabinoidowego powoduje, że badacze coraz częściej snują teorie, w jaki sposób mogli by wpływać na układ endokannabinoidowy. W ten sposób będą oni mogli raz na zawsze unormować ciśnienie krwi. Warto wiedzieć o tym, że dzisiaj nikomu jeszcze nie udało się wymyślić, w jaki sposób to zrobić. Dlatego, aby nie narażać własnego zdrowia, to warto przyjmować konopie siewne profilaktycznie.