Darmowa dostawa od 100zł Wysyłka tego samego dnia!

Choroba zapalna jelit (IBD) – czy konopie mogą pomóc?

Choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego to przypadłości IBD. Obie choroby występują pojedynczo i są nieuleczalne, ale można je leczyć. Cechują je fazy ostre i remisje. Leczenie uzupełniające ziołami leczniczymi i naturopatią okazało się bardzo pomocne.

15.02.22

Choroba zapalna jelit (IBD) – czy konopie mogą pomóc?

Spis treści:

 1. Co to jest choroba zapalna jelit?
 2. W czym mogą pomóc konopie
 3. Co na ten temat mówią lekarze?
 4. Konopie – maskują objawy czy leczą chorobę?
 5. Konopie w leczeniu stanu zapalnego jelit – zalecenia i zagrożenia
 6. Podsumowanie

Dla osób dotkniętych chorobą zapalną jelit, trawienie może być jak pole minowe. Nieprzemyślana przekąska może się skończyć rozdzielającym bólem, a nawet odrętwieniem całego ciała. Nawet stresujący dzień w pracy może zakończyć się pogorszeniem się stanu zapalnego i hospitalizację.

Choroba zapalna jelit może negatywnie wpływać nie tylko na sam proces trawienia, ale również na jakość życia. Dlatego osoby chorujące na tę przypadłość mogą mieć problemy ze snem, z pracą, z wysiłkiem fizycznym, z kontaktami międzyludzkimi, a nawet z podróżowaniem. Konopie często są wymieniane jako alternatywa dla leków przy zaburzeniach żołądkowo-jelitowych. Jakie korzyści terapeutyczne mogą zaoferować konopie osobom z chorobą zapalną jelit?

Co to jest choroba zapalna jelit? (IBD)

Choroba zapalna jelit to oczywiście bardzo ogólny termin. Obejmuje on zaburzenia charakteryzujące się przewlekłym zapaleniem przewodu pokarmowego. Częste objawy to: skurcze, biegunka, zmęczenie, utrata wagi. Dwa najbardziej popularne rodzaje chorób zapalnych jelit to choroba Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Osoby chorujące na chorobę zapalną jelit są bardziej narażone na rozwój chorób autoimmunologicznych, zwłaszcza reumatoidalnego zapalenia stawów i zaburzeń dermatologicznych. W przeciwieństwie do ludzi, którzy są całkowicie zdrowi.

Ogólnie rzecz biorąc, choroba zapalna jelit, jest coraz bardziej powszechna na Zachodzie. Poza tym, ilość zachorowań rośnie również w krajach rozwijających się. Zdaniem eksperta doktora Gilaada Kaplana, choroba zapalna jelit wydaje się być nowoczesną chorobą. Jest ona bardzo mocno powiązana z industrializacją i jest skorelowana z wieloma innymi czynnikami. Możemy wśród nich wymienić oczywiście substancje dodawane do żywności, palenie papierosów, przyjmowanie określonych leków po operacji. Leczenie choroby zapalnej jelit prawdopodobnie zmienia się w zależności od jej nasilenia. Może ona wynikać z brania określonych leków lub z przejścia operacji.

W czym mogą pomóc konopie?

Eksperymentowanie z alternatywnymi metodami leczenia jest czymś powszechnym wśród pacjentów z chorobą zapalną jelit. Konwencjonalne metody leczenia chorób zapalnych jelit, może się wiązać z poważnymi skutkami ubocznych. Szczególnie, jeżeli trwa ono przez wiele lat. Stosowanie na przykład, kortykosteroidów jest połączone ze wzrostem częstotliwości występowania chorób autoimmunologicznych i większą podatnością na różnego rodzaju zakażenia.

Od 15 procent do 40 procent dorosłych pacjentów z chorobą zapalną jelit, twierdzi, że konopie łagodzą u nich ból i nudności. Kolejne obserwowane przez nich korzyści to pobudzenie apetytu, wspomaganie snu i zmniejszone zapotrzebowanie na leki. Zażywanie konopi indyjskich jest bardzo powszechne wśród dorastających pacjentów z chorobą zapalną jelit. Dlaczego? W jednym badaniu naukowym z 2017 roku, wyszło, że od 30 procent do 40 procent dorosłych pacjentów cierpiących na chorobę zapalną jelit próbowało tej alternatywnej metody leczenia. Bez wątpienia odczuli oni widoczne zmniejszenie objawów.

Konopie oczywiście stosuje się również do zmniejszenia powikłań u pacjentów z chorobą zapalną jelit. W badaniu z 2019 roku porównano częstotliwość występowania powikłań choroby Leśniowskiego-Crohna u pacjentów, którzy używali marihuany i tych, którzy tego nie robili. Autorzy tego badania twierdzili, że użytkownicy konopi znacznie mniej narażają się na rozwój przetoki, ropni brzucha wymagających transfuzji krwi lub żywienie pozajelitowe.

Co na ten temat mówią lekarze?

Dla doktora Jami Kinnucana, gastroenterologa z doświadczeniem klinicznym w leczeniu choroby zapalnej jelit i adiunkta na Uniwersytecie Michigan, stosowanie konopi wiąże się z taką samą ilością obietnic i ograniczeń. Kinnucan przyznaje, że obecnie konwencjonalna terapia medyczna nie spełnia wszystkich potrzeb pacjentów z chorobą zapalną jelit. W rezultacie wiele osób doświadcza uporczywych objawów, które mogą głęboko wpłynąć na jakość ich życia.

Jednym z ograniczeń związanych ze stosowaniem konopi jest fakt, że istnieje niedostatek solidnych badań naukowych. Nie można z nich wyciągać jednoznacznych wniosków.

,,Występuje tylko garstka randomizowanych badań naukowych dotyczących stosowania marihuany na chorobę zapalną jelit.” – powiedział Kinnucan. ,,W tych badaniach stosowano różne preparaty konopne. Zawierały one między innymi: samo THC, samo CBD, CBD i THC. Badania prowadzono na preparacie, który zawierał obie te substancje. Naukowcom udało się zaobserwować, że THC powodowało najwięcej korzyści. Po prostu w największym stopniu łagodziło niekorzystne i uporczywe objawy choroby zapalnej jelit. Mamy tutaj między innymi takie symptomy, jak: ból brzucha, biegunka, nudności i pogorszenie jakości życia.

Konopie – maskują objawy, czy leczą chorobę?

Wśród badań nad chorobą zapalną jelit, w których konopie zostały podawane w celu złagodzenia objawów, efekty wydają się bardziej zauważalne u pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna niż u tych, którzy mają wrzodziejące zapalenie jelita grubego. ,,Wynika to stąd, że ci pacjenci odczuwają mniejszy ból brzucha. Ten objaw jest bardziej powszechny u pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna,” powiedział Kinnucan. ,,Zmniejszenie dolegliwości bólowych jest jedną z najczęściej wymienianych korzyści u pacjentów z chorobą zapalną jelit, którzy używają konopi.”

Podczas, gdy objawy związane z chorobą zapalną jelit, mogą nasilić się pod wpływem stosowania konopi, to jednocześnie mogą mieć one oczywisty wpływ na zmniejszenie początkowego stanu zapalnego.

,,Badania nie wykazały, że konopie, w każdej postaci zawsze są w stanie zmniejszyć stan zapalny jelit. Chociaż pacjenci czują się lepiej, to wcale nie oznacza, że ich choroba zaczęła się wycofywać.” powiedział Kinnucan.

Pozostaje pytanie, czy korzystne efekty występują, ponieważ pewne objawy są maskowane, czy dlatego, że prawdziwy efekt przeciwzapalny zaczyna się pojawiać.

Konopie w leczeniu stanu zapalnego jelit – zagrożenia i zalecenia

Według Kinnucana, nie ma obecnie wystarczających danych uzasadniających wprowadzenie konopi jako podstawowej metody leczenia choroby zapalnej jelit.

,,Nie zaleca się, żeby pacjenci, którzy mają ciągłe zapalenie stosowali konopie jako podstawowy mechanizm kontroli choroby” – powiedział Kinnucan. “Głównym ryzykiem związanym z używaniem konopi w leczeniu choroby zapalnej jelit jest to, że pacjenci, którzy korzystają z konopi, bardziej się narażają, na to, że po jakimś czasie tradycyjne metody leczenia przestaną na nich działać.”

Kinnucan dodatkowo wskazuje, że ryzyko krótkoterminowe związane z używaniem konopi jest minimalne. Natomiast ryzyko związane z długotrwałym stosowaniem konopi w pacjentów z chorobą zapalną jelit nie zostało jeszcze w odpowiednim stopniu zbadane. Badanie naukowe z 2014 roku to potwierdziło. Oczywiście pacjenci z chorobą Crohna, którzy używali konopi przez sześć miesięcy lub więcej, mieli gorsze rokowania, niż ci, którzy ich nie brali. W dodatku, ci pacjenci prawdopodobnie przejdą leczenie operacyjne w przyszłości. Jeszcze inne badania naukowe wykazały wyższą częstotliwość występowania chorób psychicznych u pacjentów z chorobą zapalną jelit, którzy stosują konopie.

Kilka słów podsumowania

Ze wszystkich wymienionych tutaj badań naukowych płynie wniosek, że lepiej stosować konopie krótkotrwale i w małych ilościach. Podstawową metodą leczenia nadal powinny pozostać tradycyjne leki.

Źródła:

 1. https://www.cdc.gov/ibd/what-is-IBD.htm
 2. https://academic.oup.com/ecco-jcc/article/10/2/186/2392131
 3. https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(17)32448-0/fulltext
 4. https://www.crohnscolitisfoundation.org/sites/default/files/legacy/chapters/michigan/programs/an-overview-of-complementary.pdf
 5. https://academic.oup.com/ecco-jcc/article/10/2/186/2392131
 6. https://link.springer.com/article/10.1007/s10620-019-05763-8
 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5250561/
 8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30825109/
 9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6366240/
 10. https://link.springer.com/article/10.1007/s10620-019-05763-8
 11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24407485/
 12. https://www.researchgate.net/publication/331469237_Association_Between_Cannabis_Use_and_Complications_Related_to_Crohn%27s_Disease_A_Retrospective_Cohort_Study