Darmowa dostawa od 100zł Wysyłka tego samego dnia!

Czym jest zespół hiperemezy kannabinoidów?

Czym jest zespół hiperemezy kannabinoidów? Odpowiedź na to pytanie jest o tyle ciężka, że udokumentowano dotąd bardzo mało przypadków. Jednak to nic straconego, na podstawie zagranicznych badań odpowiadamy na to ciekawe pytanie.

29.03.22

Czym jest zespół hiperemezy kannabinoidów?

Spis treści:

 1. Od czego to wszystko się zaczęło?
 2. Co dalej?
 3. Badania nad syndromem hiperemezy konopnoidalnej
 4. Ciekawe przypadki związane z tym zjawiskiem
 5. Dlaczego jest tak mało informacji na ten temat?
 6. Jakie są znaki i objawy zespołu hiperemezy kannabinoidów?
 7. Dlaczego marihuana wywołuje objawy charakterystyczne dla zespołu hiperemezy konopnoidalnej?
 8. Podsumowanie

Czym jest zespół hiperemezy kannabinoidów? Wiele osób stosuje konopie, aby pozbyć się nudności. Jednak niestety czasami bywa tak, że to właśnie konopie mogą być bezpośrednią przyczyną nudności. Zespół hiperemezy kannabinoidów (znany również jako zespół hiperemezowy konopi lub CHS) jest niedawno odkrytym zjawiskiem. Jest ono rozumiane jako stan spowodowany przez długotrwałe zażywanie dużych ilości konopi. Jego ostra faza “hiperemetyczna” charakteryzuje się wymiotami, nudnościami, ciężkim dyskomfortem żołądkowo-jelitowym. Chociaż stan ten może być poprzedzony okresem łagodniejszych objawów, takich jak nudności rano, chęć wymiotowania, czy bóle brzucha.

Od czego to wszystko się zaczęło?

Po raz pierwszy zaczęło być głośno o tym zjawisku w 2011 roku. Wszystko za sprawą Temple University. To jest bardzo zastanawiające z tego względu, że wiele osób stosowało konopie właśnie po to, żeby pozbyć się porannych bólów brzucha, nudności i chęci do wymiotowania. Dla wielu ludzi może być to naprawdę szokująca informacja, w szczególności wtedy, jeżeli konopie są jedynym, co im pomaga w walce z wymiotami.

Co dalej? Czym jest zespół hiperemezy kannabinoidów?

To zjawisko może być bardzo szerokim i interesującym tematem do dyskusji, w szczególności z osobami, które w ostatnim czasie odczuwały ostre nasilenie objawów żołądkowych po zażyciu konopi. Marihuanę medyczną powinno się przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Czasami bywa nawet tak, że osoby, które cierpiały na problemy z żołądkiem od bardzo wielu lat, nagle doświadczają znaczącej ulgi w bólu już po upływie kilku tygodni. Zaczynają one nawet twierdzić, że są całkowicie wyleczone, co często niestety mija się z prawdą. Wiadomo, że też bardzo wiele zależy od tego, jakie dany człowiek ma objawy. Warto tutaj również wspomnieć o osobach, które już od bardzo wielu lat stosują marihuanę medyczną i nagle ich stan zaczął się zdecydowanie pogarszać. To może się zaczynać naprawdę niewinnie. Rzeczywistość wygląda tak, że wiele lat zajęło, zanim udało się przeprowadzić takie badania naukowe, które udowodniły, że może istnieć związek pomiędzy stosowaniem marihuany a nasilającymi się problemami żołądkowo-jelitowymi.

Badania nad syndromem hiperemezy konopnoidalnej

Najwcześniejsze ukierunkowane badania dotyczące hiperemezy konopnoidalnej zostały przeprowadzone już w 2004 roku. Kiedy australijscy badacze zauważyli spójność wśród pacjentów doświadczających cyklicznych objawów wymiotów spowodowanych przez przewlekłe używanie konopi. Siedem na dziesięć osób, które wstrzymały się od stosowania konopi, jednocześnie zaobserwowało u siebie brak cyklicznych wymiotów. Pozostałe trzy osoby na dziesięć nie powstrzymywały się od przyjmowania konopi z taką intensywnością, jak wcześniej.

Ciekawe przypadki związane z tym zjawiskiem

W ostatnich latach pojawiło się kilka ciekawych przypadków, które były związane właśnie z systematycznym sięganiem po konopie albo po marihuanę. W 2009 roku 22-letni konsument konopi zaobserwował u siebie symptomy hiperemezy konopnoidalnej. Co jest tutaj interesującego to fakt, że objawy te ustały w momencie zaprzestania spożywania konopi.

Przejdźmy teraz spokojnie do kolejnego przypadku. Warto tutaj wspomnieć o dwóch kolejnych przypadkach. Miały one miejsce w 2009 roku. Zarejestrowano osoby, które miały objawy charakterystyczne dla hiperemezy konopnoidalnej. Tym osobom udało się uporać z naprawdę ciężkimi objawami w czasie od 24 do 48 godzin od momentu odstawienia konopi.

Trzeba tutaj jeszcze wspomnieć o tym, że 42-letni przewlekły użytkownik konopi miał symptomy hiperemezy konopnoidalnej. Utrzymywały się one nawet przez trzy miesiące od wydania prawidłowej diagnozy. Miało to miejsce w 2014 roku.

Dlaczego jest tak mało informacji na ten temat? Czym jest zespół hiperemezy kannabinoidów?

Czym jest zespół hiperemezy kannabinoidów? Szczegółowy opis hiperemezy konopnoidalnej w literaturze medycznej występuje naprawdę rzadko z dwóch powodów. Pierwszym warunkiem jest to, aby ta przypadłość została nazwana i zdiagnozowana. Często ta dolegliwość jest niewłaściwie kwalifikowana jako syndrom cykliczny (CVS ). Chociaż można znaleźć bardzo niewiele dokumentów medycznych potwierdzających to zjawisko, to coraz częściej słyszy się o takich przypadkach, na przykład od znajomych lub po prostu z mediów. Czym jest zespół hiperemezy kannabinoidów?

Warto poprosić lekarzy o dzielenie się indywidualnymi historiami pacjentów, którzy zetknęli się ze zjawiskiem hiperemezy konopnoidalnej. Niestety prawda jest taka, że z tym zjawiskiem zetknęli się wyłącznie lekarze mający styczność z marihuaną medyczną. Od razu wspomnimy, że naprawdę nie było ich zbyt wielu. Mamy jednak nadzieję, że z upływem czasu ten stan się zmieni. Mamy tutaj na myśli, że niemożliwe jest to, żeby wśród 33 milionów Amerykanów, którzy regularnie stosują konopie, muszą pojawiać się takie osoby, które doświadczyły ciężkiej hiperemezy konopnoidalnej. Pewnie z czasem będzie coraz więcej badań naukowych na ten temat i lekarze będą mogli przyjąć jeden, wspólny front.

Jakie są znaki i objawy zespołu hiperemezy kannabinoidów?

Wśród pacjentów zdiagnozowanych z syndromem hiperemezy konopnoidalnej, większość należy o “młodych dorosłych z długą historią używania konopi”, zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w 2011 roku.

“W prawie wszystkich przypadkach istnieje kilkuletnie opóźnienie pomiędzy wystąpieniem pierwszych objawów a przewlekłym stosowaniem marihuany. Codzienne stosowanie marihuany jest bardzo specyficznym zjawiskiem. Często takie osoby sięgają po marihuanę od trzech do pięciu razy w ciągu dnia.”

 Jak wspomniano wcześniej, naukowcy doszli do wniosku, że zjawisko hiperemezy konopnoidalnej, składa się z trzech faz.

1.     Faza prodromalna.

Zazwyczaj są to miesiące lub lata przed wystąpieniem ciężkich, cyklicznych wymiotów. Pacjenci mogą doświadczać takich symptomów, jak: poranne mdłości, ból brzucha i dyskomfort,     nudności i strach przed wymiotami. W ten fazie pacjenci standardowo nie doświadczają problemów z apetytem. Jednak zdarza im się spożywać większe ilości konopi, aby poradzić sobie z porannymi nudnościami.

2.     Faza hiperemetyczna

Nie ma co ukrywać, że jest to już ostra faza choroby. Charakteryzuje się ona większą intensywnością objawów. Wtedy występują już uporczywe nudności i wymioty, które mogą trwać przez wiele godzin. Charakterystyczne dla tej fazy jest również bardzo częste wypróżnianie. Do pięciu razy na godzinę. To wygląda jak biegunka. Kolejne niepokojące objawy to między innymi: ból brzucha, utrata wagi, odwodnienie.

Dlaczego gorące kąpiele pomagają na wymioty?

Często pacjenci w tej fazie biorą gorące kąpiele lub prysznice. Wynika to oczywiście stąd, że wysokie temperatury w dużym stopniu łagodzą nudności. Dodatkowo warto tutaj wspomnieć również o tym, że korzystnie wpływają one również na występowanie wymiotów. Warto tutaj również wspomnieć o tym, że tym, że gorąca kąpiel zmniejsza wymioty. Dlaczego tak się dzieje? To nie zostało jeszcze naukowo udowodnione w żaden sposób. Możemy mieć tylko pewnego rodzaju przypuszczenia. Czy są słuszne, to czas pokaże. Może to wynikać po prostu stąd, że konopie mają właściwości termoregulacyjne.

W 2014 roku opracowano pewną recenzję, raport. Wynikają z niego następujące słowa: “Mózg może reagować na zmiany temperatury w podstawowym zakresie. Może to być w dużym stopniu zależne od dawki THC. Ta substancja może wywoływać skutki hipotermiczne. Korzystne działanie gorących kąpieli może wynikać również z bezpośredniej aktywacji receptora CB1 w podwzgórzu przez THC lub inną substancję czynną. Jednocześnie to zjawisko nie musi wcale być odpowiedzią, dlaczego następują wtedy zmiany temperatury ciała.”

3.     Faza odzyskiwania

Po powstrzymaniu się od zażywania konopi, co jest jedyną możliwością leczenia zespołu hiperemezy konopnoidalnej, pacjenci zazwyczaj wracają do pełni sił w ciągu kilku dni, tygodni lub miesięcy. Warto tutaj wspomnieć o tym, że nudności ustają, wraca apetyt, masa ciała również wzrasta lub spada do poprzedniego poziomu. W dodatku nie ma już konieczności brania gorących kąpieli lub pryszniców, aby wrócić do formy.

Dlaczego marihuana wywołuje objawy charakterystyczne dla zespołu hiperemezy konopnoidalnej?

Chociaż konieczne jest przeprowadzenie dużo większej ilości badań naukowych, aby udało się w stu procentach potwierdzić tę teorię, to naukowcy na Temple University, mają kilka naprawdę interesujących teorii Ci do zaoferowania. Dzięki nim możemy już na spokojnie przypuszczać, dlaczego konopie mogą powodować nudności i wymioty. Jednocześnie tracą one swój status najskuteczniejszego środka przeciwwymiotnego.

Stosowanie konopi może w pewnym stopniu przyczynić się do zmniejszenia dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Jednocześnie konopie mogą aktywować wybrane części układu nerwowego. Jednak, co tak naprawdę dzieje się w samych jelitach? Według autorów badań naukowych z Temple University aktywacja receptorów CB1 (głównie przez THC) może spowodować następujące działania żołądkowo-jelitowe:

 • Hamowanie wydzielania kwasu żołądkowego;
 • Rozlużnienie dolnej części zwieracza przełyku;
 • Zmieniona ruchliwość jelitowa;
 • Ból trzewny;
 • Zapalenie żołądka;
 • Mniejsza ruchliwość żołądka;
 • Opóźnienie opróżniania żołądka.

Podsumowanie. Czym jest zespół hiperemezy kannabinoidów?

Mechanizmy te są elementami teorii, która nie została jeszcze udowodniona w badaniach naukowych. Jednak przedstawiają one interesujący paradoks. Jeżeli dana osoba przyjmuje bardzo wysokie dawki THC przez długi czas, to może to działać aktywizująco na mózg, a co za tym idzie na jelita. Właśnie to może być przyczyną porannych nudności po marihuanie. Może dodajmy tutaj jeszcze tylko jedną bardzo ważną rzecz. Żadne badania nie udowodniły na sto procent, że konopie szkodzą. Jednak mimo wszystko warto być ostrożnym.

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3576702/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1774264/

https://www.ctvnews.ca/health/pot-pains-why-marijuana-can-become-toxic-for-some-1.2984756

https://www.washingtonpost.com/news/wonk/wp/2016/08/08/gallup-over-33-million-american-adults-currently-use-marijuana/

https://www.leafly.com/news/cannabis-101/cannabinoids-101-what-makes-cannabis-medicine

https://www.leafly.com/news/cbd/cbd-vs-thc

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1856368/