Darmowa dostawa od 100zł Wysyłka tego samego dnia!

Co jest fitol i czy jest bezpieczny do waporyzowania?

Fitol jest budzącą kontrowersje substancją, która po badaniach nie daje jednoznacznych odpowiedzi. Eksperci skłaniają się jednak ku temu, by uznać ją za szkodliwą. 

18.01.22

Co jest fitol i czy jest bezpieczny do waporyzowania?

Spis treści:

 1. Od czego to się zaczęło?
 2. Dlaczego fitol jest problemem?
 3. Co jeszcze warto wiedzieć
 4. Co to jest fitol
 5. Jakie skutki daje dodanie fitolu?
 6. Struktura chemiczna fitolu sprawia, że jest on potencjalnym problemem dla płuc
 7. Co wykryły badania przeprowadzone przez Conopy Growth?
 8. Jakie są wnioski?
 9. Jak wyglądał ten eksperyment?
 10. Wyniki badania
 11. Jaki poziom inhalacji fitolem jest bezpieczny?
 12. Czy badania ma zastosowanie u ludzi?
 13. Czy są to duże, czy małe ilości?
 14. Opinia o badaniach
 15. Czy są inne badania dotyczące fitolu?
 16. Czy fitol jest legalny?
 17. Nie w Kanadzie
 18. Kto korzysta z fitolu?
 19. Jak uniknąć zagrożenia?
 20. Podsumowanie

Eksperymenty pokazują, że fitol jest w stanie zabić szczury już w ciągu godziny. W 2020 roku przeprowadzono szczegółowe badanie dotyczące bezpieczeństwa waporyzacji z dodatkiem fitolu. Badanie przeprowadziła jedna z największych firm w Kanadzie zajmująca się tematem konopi. Dane zawarte w tym raporcie wstrząsnęły wszystkimi miłośnikami konopi i marihuany.

Fitol jest terpenem, który jest czasami używany jako dodatek smakowy pojemników co waporyzacji. Zwykle dodaje się go do mieszaniny oleju z konopi. Używa się go również jako środka rozrzedzającego glikol propylenowy.

Od czego to się zaczęło?

Żądanie sprawdzenia tego składnika wystosował Dawid Heldreth – były dyrektor i największy sprzedawca fitolu. Heldreth przyjaciel Andrew Freedman, obywatel Kanady i ekspert od waporyzacji, faktycznie uzyskał raport.

Jest on założycielem Panacea Plant Sciences i Ziese Farms. Bardzo zaniepokoił go fakt, że w 2020 roku z kanadyjskich półek zniknęły wszystkie produkty do waporyzacji, które miały w swoim składzie fitol.

Pięć miesięcy później, Heldreth staje się coraz bardziej zaniepokojony gdy czasopismo medyczne Inhalation Toxicology, wykazało, że stosowanie fitolu nie daje tak łagodnych skutków, jak używanie glikolu propylenowego. Fitol nie glikol propylenowy i powoduje poważne obrażenia płuc. Tak oczywiście wynika z badania przeprowadzonego przez to czasopismo. David Heldreth naukowo zajmujący się terpenami stwierdził, że nie chciałby stosować produktów, które zawierają fitol.

W artykule opublikowanym w Inhalation Toxicology badanie zostało oparte na danych zaprezentowanych przez Canopy Growth. Do badania naukowców skłonił przerażający nagłówek w handlowej publikacji w MJ Biz Daily. Omawiany tutaj tytuł brzmiał: „Fitol zakwalifikowany jako potencjalnie niebezpieczny składnik konopi”.

Po złożeniu prośby o AIA od Health Canada Heldreth wreszcie otrzymał pełne badanie w czerwcu tego roku. Ta organizacja zajmuje się regulowaniem kwestii związanych z konopiami w całym kraju. Fitol zgodnie z danymi, znajdującymi się w badaniu, może powodować zaburzenia w oddychaniu. Heldreth wyraził swoją opinię bardzo jasno: „Nie warto używać produktu, który go zawiera.”

Dlaczego fitol jest problemem?

Od 2010 roku, ludzkość jest zaangażowana w bardzo zaawansowane i szeroko zakrojone badania dotyczące elektronicznych systemów dla leków wykorzystywanych w postaci parowników. ,,To jest coś, co jest alarmujące.” – Kyle Bojar, KB Konsultacje.

Ludzie młodzi i starzy ciągle eksperymentują z ciekłymi mieszaninami chemicznymi, które nie występują naturalnie w przyrodzie. Wykorzystują do tego między innymi tani sprzęt elektroniczny, różnego rodzaju aerozole. Chodzi o to, żeby wprowadzić te substancje bezpośrednio do płuc.    

„Nauka jest tak daleko w tyle” Robert Strongin, profesor chemii na Uniwersytecie Stanowym w Portland. „Jesteśmy teraz wszyscy jak świnki morskie”.

W 2019 roku wystąpiły problemy z kontrolowanie jakości nielegalnego THC w urządzeniach do waporyzacji. Może to spowodować kryzys zdrowia publicznego. Konsumenci konopi w całej Ameryce zachorowali po tym, jak ta substancja zaczęła być znana jako VAPI lub EVALI. Było to bardzo niebezpieczne dla płuc. Powodowało między innymi ofiary w ludziach. Byli zabici i ranni. Łącznie ta substancja zabiła 2,807 68 osób przez okres około sześciu miesięcy. Winowajcą okazał się octan witaminy E. Został on dodany do nielegalnych substancji.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Kryzys związany z chorobami płuc został zakończony w 2020 roku. Wtedy konsumenci posłuchali ostrzeżeń mediów i wyrzucili skażone waporyzatory. Nielegalne fabryki przestały produkować waporyzatory zawierające trującą substancję w postaci octanu witaminy E.

Centers for Disease Control podało jako rzecz priorytetową, jaką należy zrobić, aby zapobiec w przyszłości ogniskom chorób płuc było zapewnienie, aby szkodliwe substancje zawarte w parze nie przedostawały się do płuc.

Niestety instytucje zajmujące się regulacjami państwowymi nie posłuchały rad Centers for Disease Control. Kilka stanów nie ustanowiło żadnych zasad dotyczących składników konopi ani wkładów do waporyzatorów, czy tytoniu. Wprowadzono jedynie zakaz ich aromatyzowania, ale była to niestety tylko nieudana próba. Miało ona na celu zapobieganie waporyzowania się przez nieletnich. Jednak nie było w nim ani grama troski o życie i o zdrowie osób dorosłych.

„Jest to bardzo ryzykowne, stosowanie niektórych z tych składników,” powiedział Strongin. „To jest po prostu wstyd, że nie wiemy o nich więcej.”

Doświadczenie z dodatkami do wkładów do waporyzacji ludzkość powinna potraktować jako bardzo poważne doświadczenie. Portal internetowy Leafly poprosił ekspertów, aby spojrzeć na surowe dane fitolu z badania Canopy, i odpowiedzieć na pilne pytanie: Czy fitol jest bezpieczny do waporyzowania?

Co to jest fitol?

Fitol jest to alkohol diterpenowy który pojawia się naturalnie w ilościach śladowych w surowych roślinach konopi indyjskich. To aromatyczny olej roślinny. Chociaż jego zapachu nie możemy zaliczyć do przyjemnych. Ma zapach trawy. Oczywiście, jeżeli mówimy tutaj o fitolu naturalnym. Natomiast fitol syntetyczny, który jest powszechnie stosowany w celach komercyjnych, jest bezwonny.

Poza branżą konopną fitol jest stosowany jako składnik chemiczny w produktach takich, jak szampony, środki do higieny oraz detergenty.

W przemyśle konopnym zarówno legalnym, jak i tym nielegalnym, producenci urządzeń do waporyzacji mogą wykorzystywać fitol jako dodatek do rozcieńczonego czystego oleju konopi. Jest on z pewnością zaliczany do tanich rozcieńczalników. Bardzo często jest on wykorzystywany przez sprzedawców funkcjonujących w nielegalnym obrocie. Wynika to stąd, że nielegalne produkty do waporyzacji nie zawierają żadnych danych o potencjalnych zagrożeniach. Nie ma konieczność dodawania żadnych etykiet, ani przeprowadzania ich danych w laboratoriach.

Jakie skutki daje dodanie fitolu?

Dodawanie fitolu do oleju konopnego w zatwierdzonych i licencjonowanych przez państwo produktach do waporyzacji, nie jest zbyt ekonomicznym rozwiązaniem. Wynika to oczywiście stąd, że licencjonowani producenci są zobowiązani do przeprowadzenia badań w laboratoriach oraz do zweryfikowania poziomy THC. Tę informację muszą oni umieścić na opakowaniach swoich produktów. To wszystko powoduje, że konsumenci mogą w bardzo prosty sposób zobaczyć, że produkty mające w sobie rozcieńczony fitol, mają jednocześnie w sobie mniejsze ilości THC niż inne, konkurencyjne produkty obecnie dostępne na rynku.

Struktura chemiczna fitolu sprawia, że jest on ​​potencjalnym problemem dla płuc

Fitol nie jest trudny do uzyskania. Jest to bezbarwny lub jasnożółty płyn sprzedawany jako produkt hurtowy praktycznie każdemu, kto chce zrobić zakupy w internecie. Tak naprawdę, aby zdobyć tę substancję wystarczy posiadać ważną kartę kredytową, dostęp do wyszukiwarki Google oraz podać swój adres dostawy. To kosztuje około 100 dolarów za uncję fitolu w postaci ciekłej. Jest on podobny do olejku konopnego. Ciekawe jest jednak to, że fitol jest o wiele lepiej dostępny. Łatwiej jest go dostać. Fitol umożliwia sprzedawcom rozciągnięcie ich dostaw THC. Takie jest zdanie ekspertów.

Dominic Black, główny menedżer zajmujący się analizą chemiczną w Labs w San Diego, CA, wyjaśnił, że „Na przykład, jeśli ktoś ma 50 litrów destylat marihuany i doda do niego 50 litrów fitolu, to ma teraz 100 litrów produktu na sprzedaż.”

Na nielegalnych rynkach, na których nie ma konieczności weryfikacji w laboratorium THC, konsumenci nie wiedzą, czy kupują produkt rozcieńczony, czy taki, który może w bardzo dużym stopniu zaszkodzić im płucom oraz ogólnej kondycji zdrowotnej.

Co wykryły badania przeprowadzone przez Conopy Growth?

Raport sporządzony przez Conopy Growth wykazał, że niektóre stężenia fitolu, wprowadzane przez inhalację do organizmu, mogą powodować ból w klatce piersiowej u szczurów laboratoryjnych. Jednak nadal bardzo trudno jest określić poziom fitolu, który mógłby być potencjalnie niebezpieczny dla człowieka.

Wyniki badań na szczurach były tak niepokojące, że naukowcy zakończyli badanie 14-dniowe po zaledwie dwóch dniach.

Rzecznik Conopy Growth powiedział, że firma początkowo przeprowadzała badania, w ramach zlecenia. Dotyczyło ono należytej staranności i odpowiedzialności, jaką bierze producent i sprzedawca za oferowane produkty do waporyzacji. Conopy Growth mówi, że nigdy nie wykorzystywała fitoli w żadnych ze swoich produktach. Jednak wiele osób sięga po tę substancję w warunkach domowych. Kieruje nimi przede wszystkim zwykła ciekawość. Jednak organizacja Conopy Growth odczuwała przede wszystkim zaniepokojenie w momencie, gdy widziała, że inni producenci przewożą produkty z fitolem w swoich ciężarówkach i że przewożą je bez żadnych obaw.

Jakie są wnioski?

Do tej pory nie było dostępnych żadnych danych porównujących toksyczność wziewną fitolu i glikolu propylenowego. Glikol propylenowy jest powszechnie stosowany jako rozcieńczalnik w prawnie licencjonowanych kaset produktach do waporyzacji. Wykorzystuje się go do przyjmowania oleju konopnego o niewielkich stężeniach. Umożliwia on łatwy kontakt z szybko nagrzewającymi się elementami urządzenia do przeprowadzania waporyzacji. Warto tutaj jeszcze dodać, że pomaga on w odparowaniu oleju z przygotowanej wcześniej mieszaniny.

Jak wyglądał ten eksperyment?

Organizacja Conopy Growth podpisała umowę z badaczami ze stanu Nowy Meksyk, który dali laboratoryjnym szczurom mieszaninę fitolu i powietrza. Substancja została podana w formie aerozolu.  Druga podana szczurom mieszanka to glikol propylenowy i powietrze. Natomiast trzecia grupa szczurów otrzymała samo powietrze. Badacze zaplanowali, że przeprowadzony przez nich eksperyment będzie trwał przez czternaście dni. Narażono szczury na kontakt z fitolem oraz z glikolem propylenowym przez następujące okresy: 30 minut, 1 godzina, 2 godziny, 4 godziny, 6 godzin.

Na drugi dzień, wszystkie szczury, który podawano fitol zmarły lub bardzo cierpiały i ciężko dyszały. Naukowcy zdecydowali się ostatecznie na ich uśmiercenie, aby nie przysparzać im dodatkowego bólu. Dyrektor podjął decyzję o przerwaniu tak okrutnego eksperymentu naukowego. Natomiast szczury, którym podawano glikol propylenowy przetrwały cały eksperyment. Przez 14 dni były one poddawane działaniu tej substancji. U szczurów nie zauważono żadnych trwałych i negatywnych skutków. Wszystkie szczury przeżyły. Wyniki badania prezentują się następująco. Szczury, którym podawano fitol bardzo źle to zniosły. Naukowcy doszli do wniosku, że jest to substancja skrajnie toksyczna. Niekorzystne reakcje organizmu odnosiły się absolutnie do wszystkich szczurów. Szczury, którym podawano fitol miały purpurowe i czerwone płuca. W niektórych przypadkach nastąpił nawet krwotok płucny. Nosy, gardła i tkanki płuc u szczurów uległy procesowi martwicy.

Wyniki badania

Wynikami badań  był bardzo zaniepokojony Kyle Bojar, szef KB do spraw konsultacji. Bojar to także wiceprzewodniczący American Chemical Society. „To bardzo źle,” powiedział Leafly Boyar. „To coś, co powinniśmy uznać za alarmujące”.

Matthew Elmes jest dyrektorem do spraw naukowych w CannaCraft, prawnym ekspertem od wkładów do waporyzatorów w Kalifornii. Powiedział o fitolu „ Te substancje wydają się mieć stosunkowo wysoką toksyczność płucną. Przynajmniej, na podstawie wyników tych badań przedklinicznych. Myślę, że na pewno nie powinny być uważane za odpowiednie do stosowania jako jakiejkolwiek  rozcieńczalnik!”

Ważne jest, aby wyjaśnić, że Conopy Growth nie jest czarnym charakterem w tej historii. Przez cały czas koncentrowali się oni na podstawowym, odpowiedzialnym i etycznym rozwoju leku 101. A przerażający fakt jest, że jest to zaskakująco rzadkie w branży konopi.

Jaki poziom inhalacji fitolem jest bezpieczny?

Eksperci generalnie się zgadzają, że nie ma wystarczającej liczby badań, aby jednoznacznie stwierdzić, że dana ilość tej substancji jest bezpieczna dla ludzkiego organizmu. Raport Conopy Growth był pierwszym, który naprawdę szczegółowo podjął temat szkodliwości tej substancji w odniesieniu do ludzi. Osób, które stosują bardzo duże ilości konopi, waporyzują się silnymi substancjami i kupują je na nielegalnych rynkach, jest całkiem sporo. Warto wspomnieć, że w takich miejscach bardzo często fitol jest używany w formie rozpuszczalnika. Te osoby są o wiele bardziej narażone na poważne uszkodzenie płuc w wyniku stosowania fitolu niż przeciętni użytkownicy. To znaczy wszyscy inni.

Wyniki były tak niepokojące, że w 2020 r. Conopy Growth natychmiast przestało sprzedawać wszystkie wkłady Vape Third-Party zawierające fitol.

“Dla bezpieczeństwa konsumentów nie wierzymy w nieszkodliwość fitolu. Nie należy go stosować w żadnych produktach do waporyzacji,” Takie jest zdanie rzecznika organizacji Conopy Growth “Ustalenia poczynione w badaniach były jasne. Skoncentrowany fitol spowodował niekorzystne skutki dla zwierząt badanych”.

Czy badanie ma zastosowanie u ludzi?

Eksperci twierdzą, że ilości fitolu wdychanego przez szczury mogą nie przekładać się bezpośrednio na waporyzację przez człowieka. Jednak radzą oni zachowanie prawdziwej ostrożności.

Wyobraź sobie pięć urządzeń do waporyzacji. Wszystkie w całości wypełnione fitolem. Teraz wyobraź sobie, że cały ten fitol zamkniesz w jednym, ogromnym pojemniku. Może mieć on na przykład wielkość takiej zamrażarki, jaką masz obecnie w Twoim garażu. Właśnie takie ilości fitolu przyjęły te badanie szczury laboratoryjne. Gdy się nad tym trochę głębiej zastanowisz, to pewnie tak samo, jak my szybko dojdziesz do wniosku, że jest to naprawdę przerażające.

Czy są to duże, czy małe ilości?

Marcu powiedział, że jest to typowa skoncentrowana ilość przeznaczona na badania toksykologii eksploracyjnej. Mentol, na przykład zabije 50% szczurów narażonych na stężenie około 5200 miligramów na metr sześcienny powietrza. Mentol jest dodawany do papierosów tytoniowych przez dziesięciolecia. The US Food and Drug Administration (FDA) zaproponował ostatnio wprowadzenie zakazu sprzedaży wszystkich papierosów mentolowych. Jednak ten zakaz ma odnosić się w bardzo dużej mierze do tego, aby papierosy stały się o wiele mniej atrakcyjne i żeby były mniej szkodliwe dla zdrowia. Sam mentol ma tutaj niewielkie znaczenie tak naprawdę.

Strongin powiedział, że dawki fitolu podawane szczurom w badaniu przeprowadzonym przez Conopy Growth były dosyć wysokie. Jednak nie można ich porównywać z waporyzacją stosowaną przez ludzi. Wynika to stąd, że ilości fitolu są dosyć typowe zarówno dla waporyzacji, jak i dla tego rodzaju badań naukowych.

True Terpenes jest firmą mającą swoją siedzibę w Oregonie. Sprzedaje ona produkty konopne o różnych smakach i zapachach. Jej produkty są bardzo szeroko stosowane komercyjnie. Firma stosuje fitol w swoich produktach. Tak samo, jak wiele innych równie powszechnie używanych substancji.

Opinia o badaniach

Shawna Vreeke, chemik bezpieczeństwa ołowiu w True Terpenes, wypowiedziała się w e-mailu do Leafy, na temat badania naukowego przeprowadzonego przez organizację Conopy Growth. Powiedziała, że szczury w tym eksperymencie wdychały o wiele większe ilości fitolu, niż ludzie standardowo w czasie waporyzacji. Shawna Vreeke stwierdziła również, że jest to tak, jakby człowiek w trakcie waporyzacji przyjął 250 dawek fitolu w czasie 30 minut.

Jeffrey Raber jest założycielem Sklepu Werc, Monrovia, firmy opartej na CA szeroko znanym z innowacyjnej pracy naukowej w dziedzinie konopi i terpenów. Stany Zjednoczone opatentowały substancję o nazwie fitol w 2016 roku. Oczywiście była ona powiązana z waporyzacją oraz z urządzeniami przeznaczonymi do tej czynności. Jeffrey Raber również wypowiedział się w e-mailu do Leafy, na temat badania naukowego przeprowadzonego przez organizację Conopy Growth. Jego zdaniem, dawki podawane szczurom w tym badaniu są zdecydowanie zbyt wysokie. Jednak temperatura odparowywania substancji jest zbyt niska, aby można tutaj było zrobić odniesieniu wprost do człowieka. Ludzie się inhalują za pomocą waporyzatora i stosują do tego zupełnie inne dawki.

Natomiast zarówno Heldreth, jak i wiodący konsultant Vape Boyar powiedział, że te dane wyglądały źle w odniesieniu do  ludzi.

Ponownie powtórzymy tutaj, że wszystkie szczury, które przez czternaście dni przyjmowały glikol propylenowy, przetrwały ten eksperyment naukowy bez szwanku.

“To jak noc i dzień” – powiedział Boyar.

“Dawali szczurami małe, drobne, niewielkie ilości”, powiedział Heldreth “i fitol zabił szczury tak szybko, że zatrzymali się po dwóch dniach”.

Raber stwierdził w e-mailu, że badanie szczurów przeprowadzone przez organizację Conopy Growth, nie może być porównywane z działaniem fitolu na ludzi, ponieważ stosują oni do waporyzacji mieszankę zawierającą fitol w ograniczonych ilościach. Nie są narażeni na kontakt z tą substancją w zamkniętym pomieszczeniu przez 30 minut. A te biedne szczury  były narażone na niekorzystne działanie fitolu przez cztery do sześciu godzin dziennie. Jak dobrze wiemy, skończyło się to dla nich śmiercią w okrutnych męczarniach.

Nadal dane nie okazały się wystarczająco mocne, aby organizacja Conopy Growth mogła wyciągnąć wszystkie produkty konopne zawierające fitol z magazynów i powiadomić o tym kanadyjskie władze zajmujące się ochroną zdrowia.

Conopy Growth opisało szkodliwość dla ludzkich płuc jako zależną od przyjętej dawki. W praktyce oznacza to, że im w większym stopniu fitol był wdychany przez szczury, to w większym stopniu ich płuca pęczniały i krwawiły.

Innymi słowy, dolna dawka oznaczała mniej krwotoków. Ale zadaj sobie pytanie: Ile krwawień płuc jest w porządku?

Z grubsza ta sama dawka fitolu zabiła wszystkie badane szczury. Gdy porówna się to z wynikiem, jaki osiągnął glikol propylenowy, to wnioski nasuwają się same. W tym drugim badaniu dosłownie żaden szczur nie ucierpiał.

Czy są inne badania dotyczące fitolu?

Tak, ale większość ma więcej niż 20 lat. Shawna Vreeke, chemik bezpieczeństwa ołowiu w True Terpenes, cytowała trzy źródła w obronie bezpieczeństwa fitolu. W 1992 roku przeprowadzono badanie, w którym sprawdzano skuteczność fitolu pod względem tego, czy myszy są dzięki niemu w stanie wybudzić się ze śpiączki polekowej. Nie badano jego potencjalnej toksyczności!

W 2010 roku przeprowadzono badanie fitolu w wyrobach tytoniowych. Zwrócono uwagę na to, jak wiele rakotwórczych WWA, czyli wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych zostało do nich wprowadzonych.

Wykonano zapytanie o Gestis. Jest to niemiecka baza danych na temat substancji niebezpiecznych. Okazało się, że szacunkowa niebezpieczna dawka zaczyna się już od 8,8 mg / MG3 dla fitolu. W sumie są to bardzo mało dokładne dane, jeżeli weźmie się pod uwagę, że fitol stosowano w lekach do inhalacji dla ludzi.

Czy fitol jest legalny?

Tak, stosowanie fitolu w produktach konopnych przeznaczonych do waporyzacji jest zgodne z prawem. Oczywiście, jeżeli jest to produkt dedykowany dla osób dorosłych. Zgodnie z prawem jest również dodawane fitolu do konopnych wkładów w Stanach Zjednoczonych. W tym kraju konopie stosuje się do celów medycznych. I wtedy są one objęte ochroną prawną.

Health Canada nie zakazało używania fitolu we wkładach konopnych do waporyzacji. Jednak David Heldreth, były dyrektor naukowy, zajmujący się terpenami, powiedział, że stanowe rady nadzorcze nie powinny zatwierdzać preparatów, które mają w swoim składzie tę substancję. To musi być według niego surowo zakazane.

Nie w Kanadzie

Kilka amerykańskich organizacji zajmujących się regulowaniem kwestii konopnych nie ma nawet pojęcia o istnieniu fitolu. To bardzo dziwne, gdy weźmie się pod uwagę fakt, że są to instytucje państwowe. W Oregonie zgodnie z prawem istnieje obowiązek pełnego ujawnienia składu na etykietach produktów konopnych przeznaczonych do waporyzacji. W praktyce oznacza to, że producent musi podać absolutnie wszystkie składniki. Jednak urzędy państwowe nie mają prawa zażądania ujawnienia jego pełnego składu. Może jednak wykazać przeprowadzenie testów na obecność fitolu. Prawo w Kalifornii nakazuje również pełne ujawnienie wszystkich składników znajdujących się w produktach konopnych przeznaczonych do waporyzacji. Jednak nie ma obowiązku wykonywania specjalnych testów na obecność fitolu. Niestety.

Badanie przeprowadzone przez Conopy Growth to naprawdę alarmujące wydarzenie. Jednak musimy tutaj mocno podkreślić, że są to informacje niesprawdzone i niepotwierdzone przez żadne inne badania naukowe. Nie mamy pojęcia o tym, czy rosnące zaniepokojenie nowymi odkryciami dotyczącymi fitolu spowoduje zmiany regulacji prawnych w Stanach Zjednoczonych. Nie wiadomo też, czy urzędnicy zajmujący się sprawami medycznymi w końcu zmienią swoje podejście do tego rodzaju substancji. Jednak wiadomo również, że w takiej sytuacji warto jest działać naprawdę szybko. Czekanie na kolejne badania naukowe spowoduje tylko to, że w ostatecznym rozrachunku fitol pochłonie o wiele większą liczbę ofiar w ludziach.

Arnaud de Rauly Dumas, który przewodniczy Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO) i jest obecny w komisji oceniającej produkty przeznaczone do waporyzacji, nie ma w sobie wiele optymizmu. Mówi on, że: „Jestem przekonany, że fitol powinien być zakazany i testowany pod każdym kątem. Jestem całkowicie przeciwny użyciu fitolu.”

Kto korzysta z fitolu?

Ogólnie rzecz biorąc, te typy rozcieńczalników pojawiają się znacznie częściej w nielegalnych produktach, ponieważ nie istnieją żadne wymogi dotyczące ujawniania informacji, żadne wymagania testowe. Nie trzeba też ujawniać stężenia składnika w produkcie. Producent nie ma licencji do stracenia. Nic mu nie grozi, nawet jeżeli ktoś wykryje w oferowanych przez niego produktach toksyczne substancje.

Główne firmy oferujące produkty konopne, które są licencjonowane przez poszczególne państwa, na ogół nie korzystają z fitolu. Matthew Elmes powiedział Leafly że CannaCraft, główny producent w Kalifornii, nie stosuje żadnych dodatków ani środków toksycznych w swoich AbsoluteExtracts. To samo dotyczy wkładów przeznaczonych do waporyzowania.

To samo dotyczy firmy Platinum Vapes, powiedział jej współzałożyciel George Sadler. „Nigdy nie słyszałem o tym,” powiedział.

Ogólnie rzecz biorąc, stan Kalifornia,  nie widzi żadnego zagrożenia w stosowaniu fitolu. Podejrzanie wielu producentów zastrzega się, że nawet jeżeli nie ma prawnego zakazu, to nie dodaliby go do oferowanych przez siebie produktów. Takie jest również zdanie Sadlera. Testy THC są obowiązkowe. Jednak nie zgadza się to z oczekiwaniami klientów. Pragną oni kupować produkty z bardzo wysoką zawartością THC. Właśnie takie produkty oferowano w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Natomiast w latach siedemdziesiątych ilość THC w produktach była znacznie niższa. Dzisiaj bardzo często są to sprytne mieszanki THC i fitolu.

„Byłbym zaskoczony, gdyby to było w produkcie zaakceptowanym przez prawo”, powiedział Elmes.

MOS de Rauly, który jest w branży Vape od 2009 roku, powiedział: „Nigdy nie słyszałem o nikim na rynku regulowanym i chronionym prawem, kto używałby fitolu”.

W Oregon Robert Strongin, profesor chemii na Portland State University powiedział, że nie widział fitolu znajdującego się w produktach do waporyzowania, ale wie, że takie rzeczy bardzo często się zdarzają. W 2020 roku w stanie Oregon regulacje prawne uznawały fitol za składnik niezbadany, który nie jest zagrażający dla ludzkiego zdrowia.

„OLCC bardzo uważnie przygląda się fitolowi”. powiedział Mark Pettinger, dyrektor do spraw komunikacji w Oregon w Komisji Liquor i Cannabis. Uważa on, że jest o wiele więcej niepokojących danych, z których wynika, że komisja ma pełne prawo do zakazania takich substancji jak skwalen, czy octan witaminy E.

Jeżeli kupiłeś tani produkt na nielegalnym rynku, to już samo to powinno stanowić dla Ciebie czerwoną flagę. Rynki, które są regulowane przez prawo i wymagają wykonywania testów przez producentów są generalnie bezpieczniejsze. Tak powiedział Heather Despres, dyrektor Patient Focused Certification (PFC). Jest to część programu nazywającego się Americans for Safe Access.

Zobacz etykietę. Sprawdź, czy w Twoim stanie producent ma obowiązek ujawniać wszystkie składniki na etykiecie. Jeżeli na etykiecie znajdują się informacje o sztucznym składnikach albo o dodaniu terpenów, to powinna być to dla Ciebie kolejna czerwona flaga.

Duże ilości fitolu w waporyzatorze mogą poparzyć gardło, płuca i nos. Może mieć trawiasty albo lekko chemiczny smak.

Jeśli masz świszczący oddech, kaszel, duszność w klatce piersiowe, skróconych oddech lub czujesz się ociężały po spożyciu produktów konopnych do waporyzowania z nielegalnych rynków, to jest kolejna czerwona flaga.

Fitol syntetyczny może być bez smaku i bezbarwny. “Możesz nie zdawać sobie sprawy ze szkód, dopóki nie będzie za późno” – powiedział Heldreth.

Jak uniknąć zagrożenia?

Eksperci są ze sobą zgodni w tej kwestii. Powinieneś kupować wyłącznie w licencjonowanych przez państwo sklepach. Nie kupuj od sprzedawców, którzy zapewniają, że ich produkty mają dobry skład, a nie mają na to żadnego potwierdzenia w certyfikatach.

Kupowanie produktów do waporyzacji na ulicy jest najbardziej ryzykowne. Nielegalne produkty do waporyzacji mogą narażać Twoje płuca na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Mogą się w nich znajdować na przykład silne detergenty do prania, syntetyczne kannabinoidy lub olej THC rozcieńczony o 70%.

W tym stanach, w których stosowanie produktów konopnych jest legalne, zawsze możesz poprosić sprzedawcę o pokazanie certyfikatu analizy jego składu.

Zapytaj pytania producentowi: “Czy używasz dodatków? Których? Pokaż mi dane dotyczące bezpieczeństwa. Co się stanie, gdy ich nadużyjesz? “.

Znajdź te marki, które reklamują swoje produkty jako wolne od sztucznych dodatków. Te firmy najczęściej są w stanie potwierdzić to testami laboratoryjnymi. Radzimy Ci również pozostać przy sprawdzonych markach dla własnego bezpieczeństwa.

Kilka słów podsumowania

Nikomu nie udało się jeszcze na sto procent potwierdzić, że fitol jest niebezpieczny dla ludzkich płuc. Jednak są, co do tego mocne przesłanki. Eksperyment na szczurach robi piorunujące wrażenie i daje dużo do myślenia. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej się go wystrzegać.

Źródła:

 1. https://leafly-cms-production.imgix.net/wp-content/uploads/2021/07/16130027/phytol-report-from-canada-2020.pdf
 2. https://www.leafly.com/learn/cannabis-glossary/terpenes
 3. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/08958378.2020.1867260
 4. https://mjbizdaily.com/phytol-cited-as-potentially-dangerous-vape-ingredient/
 5. https://www.pdx.edu/chemistry/stronginmembers
 6. https://www.leafly.com/news/health/vape-pen-lung-disease-advice-consumers
 7. https://www.cdc.gov/tobacco/basic_information/e-cigarettes/severe-lung-disease.html
 8. https://www.leafly.com/news/health/vape-pen-lung-disease-vitamin-e-oil-explained
 9. https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/fda-commits-evidence-based-actions-aimed-saving-lives-and-preventing-future-generations-smokers
 10. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1556904/#affiliation-1
 11. https://www.oregon.gov/olcc/Docs/commission_agendas/2020/Non-Cannabis-Addtives-in-Inhalable-Cannabinoid-Products.pdf
 12. https://www.leafly.com/news/health/squalane-vape-recall-oregon