Darmowa dostawa od 100zł Wysyłka tego samego dnia!

Jak długo utrzymuje się efekt działania konopi?

Spożycie THC może się skończyć nawet dziesięciogodzinnym stanem odurzenia. Jednak standardowy czas trwania haju wynosi cztery godziny. Gdy dawka jest o połowę mniejsza, to niezależnie od tego, czy produkty konopne się pali, waporyzuje, czy spożywa, to odurzenie trwa o wiele krócej.

15.09.21

Spis treści:

  1. Co mówią na ten temat naukowcy?
  2. Jakie są wyniki badań naukowych? Jak długo utrzymuje sie efekt działania konopi?
  3. Haj po zjedzeniu konopi indyjskich jest silniejszy i trwa dłużej
  4. Jak bardzo intensywne jest działanie odurzające po spożyciu THC?
  5. Podsumowanie

Ogólnie przyjmuje się, że tak zwany haj może trwać od trzech do dziesięciu godzin. Czas jego trwania w największym stopniu zależy od metody podania oraz zastosowanej dawki. Jak długo może działać marihuana wytwarzana z konopi indyjskich od momentu jej zażycia?

Co mówią na ten temat naukowcy?

Jak długo utrzymuje się efekt działania konopi? W 2021 roku przeprowadzono badanie naukowe na uniwersytecie w Sydney. Głównym prowadzącym była Danielle McCartney. Z tych badań jasno wynika, że stan po spożyciu marihuany może trwać od trzech do dziesięciu godzin. Wszystko zależy od tego, jaką dawkę THC przyjęła dana osoba i w jaki sposób.

Z tych badań wynika również, że osoby, które wzięły 20 mg THC, odczuwały jego działanie przez okres od czterech do pięciu godzin. Natomiast, gdy tego THC jest mniej i gdy jest on przyjmowany przez wdychanie, to haj może trwać jedynie trzy godziny. Gdy w skrętach znajdowały się większe ilości THC, to wtedy jego działanie może się otrzymywać przez okres od sześciu do nawet dziesięciu godzin.

W tym badaniu naukowym sprawdzano, po jakim czasie osoba, która zażyła preparat z THC, może prowadzić pojazdy mechaniczne. Szybko okazało się, że gdy THC było przyjmowane przez wdychanie, to efekty jego działania utrzymywały się przez pięć godzin. Natomiast gdy THC było przyjmowane przez drogi pokarmowe, to powrót do pełnej świadomości, zajmował o wiele dłużej. Warto tutaj jeszcze wspomnieć o tym, że badaniu poddano grupę 80 uczestników, więc trzeba wziąć pod uwagę fakt, że było to tylko jedno badanie na niewielkiej liczbie osób. Trzeba podejść do jego wyników z dużą dozą ostrożności.

Jakie są wyniki badań naukowych? Jak długo utrzymuje sie efekt działania konopi?

Należy wziąć również pod uwagę fakt, że u niektórych osób tak długie działanie może wynikać stąd, że nie są one przyzwyczajone do stosowania THC albo zwyczajnie niekorzystnie ono na nich oddziałuje. Większość produktów konopnych, które są dostępne na rynku i zgodne z prawem, zawiera w sobie 10 mg w jednej porcji oraz 100 mg THC w całym opakowaniu. Dlatego osoby, które przyjęły aż 20 mg THC, muszą się liczyć z tym, że odczują o wiele silniejsze jego działanie.

Ogólnie rzecz biorąc, wyniki badania, potwierdzają, że THC niekorzystnie wpływa na jazdę samochodem. Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jak długo trzeba poczekać, aby można było wsiąść za kierownicę po zażyciu THC. Pewne jest natomiast to, że trzeba tutaj uwzględnić bardzo wiele czynników, żeby można było dokładnie określić, ile czasu musi upłynąć pomiędzy zażyciem marihuany, a prowadzeniem samochodu.

Haj po zjedzeniu konopi indyjskich jest silniejszy i trwa dłużej

Różnice pomiędzy wdychaniem THC a jego spożywaniem są naprawdę znaczące. Powszechnie wiadomo, że skutki działania THC i pozostałych kannabinoidów są odczuwalne dla konsumentów już po kilku minutach od ich zastosowania. To stwierdzenie dotyczy przede wszystkim palenia lub waporyzowania produktów konopnych. Natomiast, gdy zje się produkt konopny, to skutki jego działania można odczuć mniej więcej po godzinie.

Z omawianego wcześniej badania naukowego, jasno wynika, że odurzające działanie po spożyciu produktów z THC jest o wiele silniejsze i dłużej trwa, niż po ich wdychaniu. Z tego badania naukowego wynika również to, że efekty odurzające po paleniu lub waporyzacji 20 mg THC mogą się utrzymywać średnio do czterech godzin. Przez ten czas oczywiście nie można prowadzić samochodu, bo stanowiłoby się wtedy poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Natomiast, gdy spożyje się produkty konopne zawierające właśnie taką dawkę THC, to wtedy efekty odurzające utrzymują się przez osiem godzin. Wnioski są proste. Jak długo utrzymuje się efekt działania konopi? Haj po spożyciu produktów konopnych trwa do dwóch razy dłużej niż po ich wdychaniu. Co ciekawe po spożyciu 20 mg THC czas reakcji znacząco się obniża, ale nie jest to jeszcze poziom znaczący.

Jak bardzo intensywne jest działanie odurzające po spożyciu THC?

Spożycie THC może się skończyć nawet dziesięciogodzinnym stanem odurzenia. Jednak standardowy czas trwania haju wynosi cztery godziny. Gdy dawka jest o połowę mniejsza, to niezależnie od tego, czy produkty konopne się pali, waporyzuje, czy spożywa, to odurzenie trwa o wiele krócej. W tym stanie nie ma również większych problemów z podejmowaniem prostych czynności.

Uczestnicy tego badania bardzo różnie odczuwali efekty działania THC. Jedni odczuwali senność i maksymalny relaks a inni czuli, że są bardziej kreatywni i wydajniejsi w pracy. Natomiast jeszcze inni uczestnicy tego badania uważali, że mieli problemy z koncentracją. Gdy produkty konopne z umiarkowaną zawartością THC są wdychane, to wszystkie te symptomy utrzymują się od sześciu do siedmiu godzin. Umiarkowana zawartość to 10 mg THC. Można ją stosować okazjonalnie lub regularnie.

Podsumowanie

Z tego badania można wyciągnąć prosty wniosek, że po spożyciu produktów zawierających THC, lepiej nie prowadzić samochodu. Obniża on czas reakcji, co może być niebezpieczne. Warto wtedy, co najmniej przez cztery godziny, nie wsiadać za kółko.