Darmowa dostawa od 100zł Wysyłka tego samego dnia!

Dlaczego konopie powodują paranoję w niektórych i jednocześnie pomagają ją poskromić u innych?

Negatywne skutki stosowania marihuany są znane tak samo długo jak pozytywne. Wielu naukowców również zastanawiało się dlaczego dla jednych marihuana jest pomocą a innym szkodzi. Oto wyniki: 

25.01.22

Dlaczego konopie powodują paranoję w niektórych i jednocześnie pomagają ją poskromić u innych?

Spis treści:

 1. Dlaczego marihuana może wywoływać skutki w postaci strachu i niepokoju?
 2. Jak działają endokannabinoidy?
 3. Wcześniejszy niepokój wpływa na odbieranie działania konopi
 4. Co ma wpływ na lęk?
 5. Leczenie z uzależnienia od konopi
 6. Niepokój a częstotliwość stosowania konopi
 7. Jak zmniejszyć niepokój w czasie używania konopi?

Większość ludzi po przedawkowaniu konopi, często mówi o tym, że miała paranoidalny epizod. Czasami pojawia się również lekki niepokój. Paradoks polega na tym, że są również takie osoby, które wykorzystują konopie, do ukojenia męczącego je niepokoju. Nawet pacjenci cierpiący na PTSD często sięgają po medyczną marihuanę, żeby wyleczyć objawy paniki i stresu. Często z dużymi sukcesami.

Dlaczego marihuana może wywoływać skutki w postaci strachu i niepokoju?

Warto tutaj wspomnieć o tym, w jaki sposób konopie wpływają na chemię w mózgu. Kanabinoidy (takie jak THC) wiążą się z receptorami w całym mózgu, z których wiele koncentruje się w ciele migdałowatym. Jest ono zaangażowane w przetwarzanie emocjonalne, reguluje również emocje, takie jak na przykład: strach, czy stres. Odpowiada również za paranoiczne myśli albo za ich brak. Kiedy THC, działa w ciele migdałowatym, to poprawia lub pogarsza komunikację neuronową.

THC może nadmiernie eksponować ścieżki neuronowe i prowadzić do niepokoju i paranoi, zwłaszcza u osób, które są nieprzyzwyczajone do konopi. Mechanizmy, jak to się dzieje, są nadal niejasne dla naukowców, ale system endokannabinoidowy ciała jest pełen wskazówek.

Jak działają endokannabinoidy?

W naszym organizmie znajdują się receptory, które są pobudzane nie tylko przez marihuanę i konopie, ale także przez naturalnie produkowane przez ciało związki zwane endokannabinoidami. Działają one w ten sam sposób jak kannabinoidy naturalne występujące w konopiach.

Niedobory tych endokannabinoidów obserwowano w mózgach, które zostały narażone na nadmierny stres i traumę, co mogłoby wyjaśnić, dlaczego THC ma relaksujący, antylękowy wpływ na niektórych ludzi. Teoretycznie kanabinoidy z marihuany uzupełniają działanie tych naturalnych związków, co skutkuje efektem terapeutycznym. Połączenie to było istotne w badaniach PTSD i może posiadać obiecujące konsekwencje dla innych zaburzeń nastroju.

Wcześniejszy niepokój wpływa na odbieranie działania konopi

W 2009 roku zrobiono przegląd badań nad lękiem. Wynikało z nich, że osoby często sięgające po konopie odczuwają silniejszy lęk, niż osoby, które tego nie robią. U wielu osób rozwinęły się zaburzenia lękowe, jeszcze zanim stwierdzono u nich uzależnienie od konopi. Do takich właśnie wniosków doszli naukowcy. Wierzymy, że ludzie, którzy są podatni na lęk, często stosują samodzielnie konopie jako remedium na dręczące ich dolegliwości. Jednocześnie mocno wierzą oni w to, że konopie nie są tym, co powoduje w nich silny niepokój.

Co ma wpływ na lęk?

Konopie pozwalają lepiej zrozumieć wiele ludzkich zachowań, w szczególności u osób uzależnionych od tej rośliny. Jednak badacze potwierdzają, że lęk jest wysoce zindywidualizowany. Zależy od wielu czynników ryzyka. Możemy wśród nich wymienić między innymi:

 • podatność genetyczną;
 • osobowość;
 • płeć;
 • historię epizodów paranoidalnych;
 • występowanie zaburzenia lękowego;
 • podstawowy poziom lęku;
 • stany abstynencji.

Leczenie z uzależnienia od konopi

Natomiast, jeżeli decydujesz się na odstawienie konopi, to wtedy w grę wchodzą jeszcze inne czynniki ryzyka. Mamy tutaj na myśli między innymi:

 • częstotliwość;
 • dawkę;
 • sposób stosowania.

Niepokój a częstotliwość stosowania konopi

Podczas, gdy niepokój nie jest niepowtarzalny i niezmieniony, to naukowcy zauważyli, że zwykli użytkownicy mają tendencję do widzenia spadku niepokoju, podczas gdy okazjonalni użytkownicy częściej doświadczali podwyższonej paranoi. Niepokój był również bardziej prawdopodobny przy wysokich dawkach THC.

Nie możemy tutaj konkretnie powiedzieć, jak marihuana wpłynie na Ciebie osobiście. Chyba że już sam to wiesz, bo kiedyś już próbowałeś marihuany. Jednak możemy lepiej zrozumieć, jakie czynniki biologiczne i środowiskowe, że stosowanie marihuany, będzie dla Ciebie przyjemniejszym i korzystniejszym doświadczeniem.

Jak zmniejszyć niepokój w czasie używania konopi?

Podsumowując, jeżeli pragniesz sobie pomóc, to możesz na przykład, stosować konopie z niskim poziomem THC i z bardzo wysokim poziomem CBD. CBD jest związkiem, który nie tylko zwalcza niepokój, ale również hamuje właściwości psychoaktywne THC. Lepiej stosuj waporyzację niż olejki konopne. Wynika to stąd, że przyjmowanie konopi w postaci pary, ma łagodniejsze działanie. Łatwiej jest też kontrolować przyjmowaną dawkę.

Źródła:

 1. https://www.leafly.com/news/politics/weekend-weirdness-help-me-911-im-waaaaaay-too-high
 2. https://www.leafly.com/news/health/cannabis-and-post-traumatic-stress-disorder-ptsd