Darmowa dostawa od 100zł Wysyłka tego samego dnia!

Uzależnienie od marihuany – czy to możliwe?

Internetowa społeczność r/leaves licząca ponad 220 000 członków otwarcie mówi o tym, że od marihuany można się uzależnić. W poniższym artykule wyjaśnimy, jak przebiega ten proces i dlaczego tak ważne jest, by nauczyć się stawiać sobie granice.

12.07.22

Spis treści:

 1. Po nitce do kłębka – uzależnienie od marihuany
 2. Zasady członkostwa w grupie uzależnionych od marihuany
 3. Historie uzależnionych od marihuany
 4. Uzależnienie od marihuany – objawy
 5. Uzależnienie od marihuany – jak z niego wyjść?

Grupa r/leaves na Reddit powstała 11 lat temu i liczy ponad 220 000 członków. Początkowo odwiedzały ją tylko osoby poszukujące doraźnej pomocy w pokonaniu uzależnienia od marihuany, aktualnie można znaleźć tam bardzo emocjonujące wpisy przedstawiające historie ludzi walczących z nałogiem od lat. Jaka jest prawda? Czy marihuana rzeczywiście może stać się problemem mimo jej leczniczych właściwości? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Po nitce do kłębka – uzależnienie od marihuany

Marihuana to susz pozyskiwany z konopi indyjskiej. Ma działanie psychoaktywne za sprawą tetrahydrokannabinolu (THC), który oddziałuje na obszary ludzkiego mózgu odpowiedzialne za koordynację ruchową i procesy emocjonalne. W zależności od stężenia THC, reakcje organizmu mogą być różne, od głębokiego rozluźnienia, po niekontrolowane odczuwanie euforii. Jest też jednak druga strona medalu.

Badania wykazały, że długotrwałe palenie marihuany w dużych ilościach może negatywnie wpływać na układ nerwowy, doprowadzając do stanów lękowych, depresji czy schizofrenii. Nie mówi się o tym zbyt często, zachwalając lecznicze właściwości marihuany, jak chociażby zdolność do zwalczania komórek rakowych, ale takie głosy się pojawiają i są równie ważne. Szczególnie w odniesieniu do młodych ludzi, którzy traktują konopie z dużą dozą optymizmu. I choć grupa r/leaves może sprawiać wrażenie antykonopnej, jej celem jest edukowanie poprzez opowiadanie historii osób uzależnionych od marihuany.

Zasady członkostwa w grupie uzależnionych od marihuany

Do grupy uzależnionych od marihuany może dołączyć każdy. Nie trzeba podawać swoich danych, wystarczy nick. Obowiązuje 8-punktowy regulamin, którego nieprzestrzeganie grozi usunięciem opublikowanych treści. I choć panuje odgórny zakaz poruszania tematów uprawy i legalizacji marihuany, we wpisie sprzed kilku miesięcy czytamy:

“Nowy Rok to dla niektórych osób czas postanowień, a jeśli postanowiłeś rzucić palenie trawki, możesz czuć się tutaj jak u siebie. R/leaves to społeczność składająca się z 200 000 osób, które rzuciły lub są w trakcie rzucania.

Wcale nie jesteśmy przeciwni marihuanie, po prostu wspieramy ludzi, którzy zdecydowali, że choć w przeszłości mogła być dla nich czymś świetnym, teraz już im nie służy. Jeśli jesteś jedną z tych osób, zapraszamy (…)”. 

Jak widać, nie jest to więc kolejna grupa, która nastawia ludzi przeciwko konopiom, a jedynie ostrzega, jakie mogą być skutki niekontrolowanego palenia.

Historie uzależnionych od marihuany

Jedna z użytkowniczek pisze: 

“Jeśli ktoś ma teraz problemy lub zastanawia się, czy „warto” rzucić palenie, odpowiedź brzmi: tak. Pierwsze tygodnie były nieszczęśliwe, pierwsze miesiące pełne zachcianek. Teraz mam praktycznie zupełnie nowy sposób życia, który nie wiąże się z paleniem, gdy tylko się obudzę, aż do czasu, gdy pójdę spać. Mój apetyt jest normalny, moje nastroje są regulowane, nie kaszlę każdego ranka i jestem o wiele bardziej produktywna, że ​​wydaje mi się to aż głupie, ile czasu zmarnowałam na haju/myśleniu o byciu na haju. Jestem zdrowsza, mam plany założenia firmy, wspaniałego partnera życiowego, więcej pieniędzy i ogólnie po prostu lepsze życie. Spędziłam dużo czasu na tej stronie, zanim zrezygnowałam i było tak wiele inspirujących historii, więc dziękuję wszystkim. Powodzenia wszystkim w pierwszej godzinie, dniu, tygodniu lub miesiącu. JEST LEPIEJ. Przyrzekam”, 

inna dodaje:

“Świetny post, czuję się dokładnie tak samo. Prawie osiągam mój 3 miesiąc bez marihuany, ale czuję się znacznie lepiej! I naprawdę jestem z Ciebie dumna! I z siebie również! Zioło pozbawiło mnie radości z życia i teraz powoli, ale ją odzyskuję. Jestem o wiele szczęśliwsza! Cieszę się, że zrezygnowałam i mam zamiar kontynuować tę drogę! Dobra robota!”.

Takich wpisów jest więcej. Za każdym z nich stoi żywa osoba, o czym świadczą szczegółowe opisy zmagań z uzależnieniem od marihuany. Początkowo pojawiało się ich ok. 12 na dobę, dziś forum ma średnio 1300 postów i komentarzy dziennie, przyciągając około 30 200 unikalnych użytkowników miesięcznie. Dzięki temu, że grupa ma charakter otwarty, można się w niej poradzić i uzyskać informacje o tym, czy konkretne symptomy mogą wskazywać na uzależnienie. 

Uzależnienie od marihuany – objawy

Wśród najczęstszych objawów uzależnienia od marihuany wymienia się:

 • nadmierną potliwość,
 • drżenie mięśni,
 • nudności lub biegunkę,
 • brak apetytu,
 • bezsenność,
 • ból głowy,
 • obniżony nastrój.

Po odstawieniu konopi może pojawić się zespół abstynencyjny, który pogłębia wyżej wymienione dolegliwości. Jeśli osoba uzależniona dodatkowo ma trudności w kontrolowaniu swoich zachowań, poświęca sporo czasu na zdobycie suszu lub rezygnuje z innych aktywności na rzecz palenia marihuany, niezwłocznie powinna skontaktować się ze specjalistą.

Uzależnienie od marihuany – jak z niego wyjść?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, która sprawdzi się w każdej sytuacji. Lekarze są jednak zgodni co do tego, że należy działać wielotorowo. Ponieważ marihuana nie wywołuje uzależnienia fizycznego, podstawą jest uświadomienie sobie, że problem istnieje. Nie ma konieczności detoksykacji organizmu, bo THC po zaprzestaniu palenia samoczynnie znika. Kluczowym elementem w drodze do normalnego życia i uwolnienia się ze szponów uzależnienia od marihuany jest jednak terapia połączona z konsultacją psychiatryczną i ewentualnym leczeniem farmakologicznym.

Dobrą alternatywą będzie również zastąpienie marihuany suszem CBD, który nie daje efektu narkotycznego, ale za to ma wiele właściwości zdrowotnych.

Źródła:

 1. https://www.leafly.com/news/lifestyle/why-would-someone-want-to-quit-cannabis
 2. https://www.reddit.com/r/leaves/
 3. https://teens.drugabuse.gov/drug-facts/marijuana