Darmowa dostawa od 100zł Wysyłka tego samego dnia!

Legalizacja marihuany w Kostaryce

Kostaryka dołączyła do listy krajów, w których medyczna marihuana jest legalna. Ustawa weszła w życie z początkiem marca i dotyczy również uprawy konopi przemysłowych.

19.07.22

Spis treści:

 1. Legalizacja marihuany w Kostaryce – dlaczego tak późno?
 2. Kostaryka – ustawa o legalnej marihuanie
 3. Legalizacja marihuany w Kostaryce – korzyści

Legalizacja marihuany w Kostaryce – dlaczego tak późno?

Medyczna marihuana i konopie przemysłowe są od jakiegoś czasu legalne w Argentynie, Brazylii, Chile, Kolumbii, Ekwadorze, Meksyku, Panamie, Paragwaju i Peru. Kostaryka dołączyła do konopnych przedstawicieli Ameryki Łacińskiej dość późno, a odpowiedzialny za to jest prezydent Carlos Alvarado. To on zawetował w styczniu wcześniejszą propozycję ustawy, powołując się na potrzebę doprecyzowania indywidualnych limitów upraw i zasad konsumpcji.

Mimo to udało się wznowić dyskusję na temat legalizacji marihuany i wdrożyć ustawę w życie. Prezydent Alvarado kończy kadencję jeszcze w tym roku, a kandydaci na jego stanowisko są pozytywnie nastawieni do zielonego tematu. Mieszkańcy liczą więc na to, że również kwestia palenia marihuany w celach rekreacyjnych zostanie niedługo rozstrzygnięta.

Kostaryka – ustawa o legalnej marihuanie

Główne postanowienia ustawy:

 • Prawo obejmuje uprawę, zbiór, przetwarzanie, przechowywanie oraz transport medycznej marihuany i konopi przemysłowych. Za uregulowanie rynku konopi odpowiedzialny jest minister rolnictwa.
 • Za rynek medycznej marihuany odpowiedzialny jest minister zdrowia. 
 • Kostarykanie, którzy chcą mieć dostęp do medycznej marihuany, będą potrzebować pozwolenia. 
 • Osoby, które będą chciały uprawiać medyczną marihuanę, będą musiały zarejestrować się w odpowiednich krajowych instytucjach opieki zdrowotnej. Muszą również liczyć się z wyrywkowymi i rutynowymi kontrolami przeprowadzanymi przez Costa Rica Drug Institute (ICD). 
 • Wszystkie składniki konopi są legalne i mogą zostać przeznaczone do celów spożywczych i przemysłowych.
 • Produkty z konopi muszą być testowane na poziomie poniżej 1% THC.
 • Nowe prawo nie reguluje żadnych przepisów dla turystów posiadających licencje medyczne z innych krajów.
 • Systemy śledzenia rynku konopnego będą stopniowo wdrażane w celu monitorowania przepływu produktów w całym łańcuchu produkcyjnym. Od pozyskiwania nasion do sprzedaży suszu.
 • Uprawa domowa nie będzie dozwolona.
 • Nielicencjonowanym hodowcom grozi od sześciu do dwunastu lat więzienia za nielegalną uprawę lub sprzedaż rośliny.
 • Podatki pobierane przez Ministerstwo Rolnictwa i Zwierząt Gospodarskich oraz Ministerstwo Zdrowia zostaną w pełni ponownie zainwestowane w agencje krajowe, organy ścigania i nadzór nad rynkiem konopnym. 
 • Opłaty licencyjne będą proporcjonalne do wielkości i charakteru firmy.
 • Pozwolenia na działalność badawczą będą wydawane przez Ministerstwo Zdrowia, a dostęp i warunki zostaną określone w zależności od charakteru badań.
 • Pozwolenia na uprawę i prowadzenie działalności będą ważne przez sześć lat. W celu ich odnowienia konieczna będzie kontrola.
 • Każdy obywatel będzie mógł ubiegać się tylko o jedną licencję na uprawę i jedną licencję na prowadzenie działalności gospodarczej związanej z rynkiem konopnym.

Całość przeczytasz tutaj: ASAMBLEA LEGISLATIVA DE LA REPÚBLICA DE COSTA RICA

Legalizacja marihuany w Kostaryce – korzyści

Procromer, kostarykańska agencja zajmująca się promocją eksportu towarów i usług chce mieć swój udział w rocznych przychodach globalnego rynku konopi o wartości 5,7 miliarda dolarów. Grupa od lat opowiada się za legalizacją marihuany. Powołują się oni na możliwości inwestycyjne, nowe miejsca pracy i poprawę jakości życia obywateli. Przewidują, że do 2025 roku światowy rynek konopi będzie wart 35 miliardów dolarów rocznie.

Również prezydent Alvarado po podpisaniu ustawy o legalizacji konopi w Kostaryce spuścił nieco z tonu. Stwierdził, że „pomoże to w produkcji rolnej i ożywieniu gospodarki”, która znacznie ucierpiała przez pandemię COVID-19. Swoją poprzednią decyzję o zawetowaniu ustawy tłumaczył po konferencji obawami o nielegalne domowe hodowle, które ciężko będzie namierzyć i skontrolować.

Obawy Alvarado rozwiewa jednak Zoila Rosa Volio Pacheco, polityczka popierająca legalizację marihuany. Zapewnia ona sceptyków, że legalizacja w Kostaryce nie spowoduje gwałtownego wzrostu nadużywania konopi, co potwierdzają globalne statystyki z krajów, które zdecydowały się na ten krok. Nie od dziś bowiem wiemy, że kusi nas właśnie to, co zakazane.

Źródła:

 1. https://www.leafly.com/news/politics/costa-rica-legalizes-medical-cannabis
 2. https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/costa-ricas-congress-approves-medical-marijuana-bill-2022-03-02/