Czy byłeś kiedyś w Kielcach? Jeżeli nie, to najwyższy czas nadrobić te zaległości. To naprawdę piękne i ciekawe miasto. Jest stolicą województwa świętokrzyskiego i w pełni na to zasługuje. Podpowiemy Ci co warto w nim zwiedzić i dlaczego?
Stare Miasto w tym mieście powstało w połowie XII wieku. W 1800 roku w Kielcach wybuchł wielki pożar. Spłonęło w nim aż 276 domów. Dziś na Starym Mieście możesz podziwiać przede wszystkim zabudowę z XIX i XX wieku. Tak, wiemy, że nie jest ona zbyt zabytkowa, ale na to naprawdę piękna. Robienie zdjęć na jej tle, jest nie tylko przyjemnością, ale nawet pewnego rodzaju obowiązkiem każdego szanującego się turysty. W 2008 roku do zabudowy starówki dołączyła fontanna, która jest atrakcją przede wszystkim dla dzieci.
Od razu poinformujemy Cię o tym, że jest to najpopularniejsza ulica w Kielcach. Choćby z tego względu powinieneś się nią przejść. Na pewno jest ona wizytówką miasta i atrakcją dla turystów. Dla mieszkańców zresztą też. Budowano ją aż przez 20 lat! Na samym początku nawet sami jej twórcy nie byli pewni, gdzie ona będzie prowadziła. Obecnie ulica Sienkiewicza biegnie od głównego dworca do pomnika Henryka Sienkiewicza. I pięknie. Tuż przed samym końcem ulicy możesz jeszcze zobaczyć niezwykle ciekawy kościół ekumeniczny. Mogą w nim odprawiać msze wyznawcy różnych religii.
Najlepiej dojdź do niego od strony placu Wolności, przez skwer Żeromskiego. Kiedyś była na nim cerkiew, a obecnie jest pomnik państwa podziemnego. Pierwsze informacje na temat Pałacu Biskupów Krakowskich pochodzą z 1073 roku. Budowano go w latach od 1637 do 1641. Kamienie, z których jest wykonany pałac, pracowicie podpisywali jego budowniczy. To podpisywanie służyło temu, żeby każdy z robotników móc w przyszłości otrzymać stosowną zapłatę za swoją pracę.
Jak najbardziej. W tym kościele znajduje się tablica z miarami. Możesz na niej sprawdzić na przykład długość łokcia. Obecnie jest to wyłącznie ciekawostka, ale w dawnych czasach ta miara była bardzo ważna dla mieszkańców Kielc. Za pomocą łokci mierzyło się na przykład sukno albo deski. Na ścianach wieży katedralnej są aż trzy zegary. Nie ma tylko takiego urządzenia na stronie południowej. Podobno wynikało to z braku funduszy albo stąd, że pomiędzy inwestorem a wykonawcą narodził się konflikt. Nie brakuje również innych równie zaskakujących teorii na ten temat. Warto również wspomnieć o tym, że w Pałacu Biskupów Krakowskich kiedyś mieściła się siedziba sztabu wojsk Piłsudskiego, a w późniejszych czasach drukarnia i siedziba lokalnej gazety. To bardzo ciekawy budynek niekojarzony tylko z zabytkiem sakralnym.
Zapraszamy do naszego sklepu internetowego w Kielcach. W asortymencie mamy między innymi akcesoria do palenia suszu konopnego takie jak bletki, cybuchy, czy bibułki. Chętnie doradzimy Ci wyborze konkretnego produktu.
*Za opóźnienia związane z paczkomatami niestety nie możemy odpowiadać :(
Polecane przez Cannabis Spot
Zamów już dziś a prawdopodobnie paczkę otrzymasz już jutro!