Darmowa dostawa od 100zł Wysyłka tego samego dnia!

Czy substancja Delta-8 jest bezpieczna? Opinie ekspertów

Regulacja Delta-8 THC ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia podobnych sytuacji, jakie miały miejsce w Ameryce w 2019 roku. Produkty konopne sprzedawane nielegalnie doprowadziły do problemów zdrowotnych u osób je zażywających.

31.08.21

Spis treści:

 1. Co się wiąże z brakiem legalizacji tych produktów?
 2. Czym jest Delta-8?
 3. Dlaczego powinieneś być ostrożny w odniesieniu do Delta-8-THC?
 4. Jakie niebezpieczne substancje znajdują się w Delcie-8-THC?
 5. Delta-8-THC standardowo pochodzi z nieznanych i nieuregulowanych źródeł
 6. Co to znaczy w praktyce?
 7. Coś nowego, ale niekoniecznie dobrego
 8. Stosunkowo nieznany kannabinoid
 9. Jakie chemikalia i zanieczyszczenia możesz spotkać w kannabinoidzie Delta-8-THC?
 10. Toksyny ujawniające się w czasie procesu destylacji
 11. Czy mieliśmy już taką sytuację wcześniej?
 12. Do waporyzatora można wrzucić wszystkie nielegalne substancje konopne
 13. Czy wiesz, co znajduje się w kupionym przez Ciebie produkcie konopnym?

Wkłady Vape Delta-8 THC są popularne z tego względu, że jeszcze nie są uregulowane, ani sprawdzone. Mogą stanowić niebezpieczeństwo dla Twojego zdrowia. Ostatni rok należał z pewnością właśnie do tych substancji, w szczególności w Stanach Zjednoczonych. Stosują je przede wszystkim dorośli użytkownicy konopi siewnych. Popularność tych substancji wynika głównie stąd, że są nielegalne. Jednak ich kupowanie nie jest dobrym pomysłem z tego powodu, że mogą działać niekorzystnie na Twoją kondycję zdrowotną. Dlatego warto sobie zadać pytanie, czy jest sens aż tak ryzykować? Czy te produkty na pewno są bezpieczne?

Co się wiąże z brakiem legalizacji tych produktów?

Brak uregulowań prawnych pociąga za sobą to, że wiele podmiotów, które nie mają odpowiednich możliwości, bierze się za produkcję tych waporyzatorów. To wszystko może prowadzić do tego, że na rynku pojawi się wiele waporyzatorów, które będą potencjalnie toksyczne. Wiedzą o tym doskonale nie tylko osoby, które odpowiadają za regulacje prawne, technicy laboratoryjni, lekarze, ale też inni eksperci.

Czym jest Delta-8?

Testy tych produktów nie dały pozytywnych rezultatów. W dniu 2 czerwca krajowa rada U.S. XInd, wydała specjalny raport. Ogólnie ta rada reprezentuje licencjonowane przez państwo spółki konopne. Z tego raportu jasno wynika, że trwa boom na sprzedaż Delta-8. Może to szybko doprowadzić do gigantycznego kryzysu, ponieważ nie ma żadnych dowodów na to, że nie są one toksyczne i szkodliwe dla zdrowia.

Jeżeli nie ma testów, to nie ma również nadzoru. Wnioski są proste. Bez żadnej kontroli można handlować wszystkim. Sprzedaż produktów Delta-8 THC jest bardzo dużym zagrożeniem dla licencjonowanych i zatwierdzonych przez stanowe prawo producentów produktów konopnych. Podmioty handlujące Delta-8-THC nie muszą zwracać uwagi na standardy jakości i bezpieczeństwa, ponieważ nie są przez nikogo kontrolowane. W przeciwieństwie do licencjonowanych spółek, które muszą się wyjątkowo troszczyć o jakość oferowanych przez siebie produktów. Dodamy tutaj jeszcze, że nie oznacza to oczywiście, że licencjonowane spółki nigdy nie są zagrożeniem dla zdrowia społeczeństwa. Jednak tego rodzaju sytuacje zhttps://cannabis-spot.pl/najczestsze-bledy-w-paleniu-suszu-cbd/darzają się bez porównania rzadziej. Wszystko wynika stąd, że są one doskonale kontrolowane przez Stany Zjednoczone.

We wspomnianym wcześniej raporcie jasno powiedziano o tym, że wszelkie wysiłki dotyczące zalegalizowania konopi i produktów konopnych w Stanach Zjednoczonych powinny odnosić się również do Delta-8 THC. O wiele niebezpieczniejsze niż jego legalizacja, zgodnie z tym raportem jest sprzedawanie jej bez nadzoru, na przykład dzieciom. To może doprowadzić do o wiele większego kryzysu, który może mieć znaczący wpływ na zdrowie publiczne w Stanach Zjednoczonych.

Dlaczego powinieneś być ostrożny w odniesieniu do Delta-8-THC?

Bez względu na to, czy wdychasz szkodliwe zanieczyszczenia, czy kupujesz produkt, który ma o wiele wyższe stężenie THC, niż jest to określone w prawie, to obie te opcje są niebezpieczne. Dlatego zachęcamy Cię do głębokiego zastanowienia się, zanim sięgniesz po Delta-8-THC.    

Jeżeli już zdecydujesz się na zakup Delta-8-THC, to może się to dla Ciebie skończyć różne. W najlepszym przypadku po prostu zostaniesz oszukany i otrzymasz produkt o wyższej zawartości THC, niż przewiduje to amerykańskie prawo. W skrajnych przypadkach możesz natomiast trafić do szpitala i umrzeć. Ryzyko zakupu nielicencjonowanego produktu Delta-8 THC jest duże.

W ogóle tutaj nie przesadzamy! W 2019 roku ponad 2700 użytkowników waporyzatorów rozchorowało się z powodu wdychania witaminy E, która jest stosowana do zagęszczania oleju w nielicencjonowanych, nielegalnych wkładach. Wśród tych wszystkich użytkowników, było co najmniej 11 przypadków śmiertelnych. Wynika to stąd, że odparowywany olej dostawał się do płuc i powodował zgon. Właśnie z tego względu naukowcy, hodowcy, technicy laboratoryjni oraz pozostali eksperci bardzo mocno przestrzegają przed zakupem Delty-8-THC.

Jakie niebezpieczne substancje znajdują się w Delcie-8-THC?

W kwietniu 2021 roku zespół badawczy wspierany przez Radę Konopną Stanów Zjednoczonych kupił duże ilości nielicencjonowanych produktów Delta-8 THC z nieuregulowanych sklepów detalicznych w Kalifornii, Florydy, Nevady, Teksasu, Michigan, Massachusetts, Karoliny Północnej i Indiany.

Szybko okazało się, że te nielicencjonowane wkłady zazwyczaj przekraczały dopuszczalne przez amerykańskie prawo poziomy oleju. Mogły one wpływać niekorzystnie na zdrowie człowieka. Jednak to jeszcze nie wszystkim. Kolejnym niebezpieczeństwem jest fakt, że wkłady Vape Delta-8 nie były zgodne z dopuszczalnym limitem prawnym, który wynosi 0,3 procent THC. Takie uregulowania prawne obowiązują już od 2018 roku. Sprawdzono aż 16 wkładów. Żaden z nich nie spełniał narzuconych norm.

Omawiany raport mówi również o tym, że wiele produktów miało w sobie związki niedozwolone przez prawo stanowe w zatwierdzonych, uregulowanych produktach konopnych. Wśród tych związków możemy wymienić między innymi takie substancje jak: chrom, miedź, nikiel, czy ołów.

To nadal nie wszystko. W wielu próbach znajdowały się minimalne pozostałości rozpuszczalników. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim chemikalia stosowane w procesie oddzielenia Delta-8 THC od konopi. Oczywiście w tym przypadku te chemikalia również były na nieakceptowalnym i skrajnie niebezpiecznym poziomie dla ludzkiego zdrowia. Inhalowanie się takim waporyzatorem jest bardzo nierozsądne. Zaraz zrozumiesz, o czym mówimy. We wkładach znajdowały się takie rozpuszczalniki jak heksan, metanol, dichlorometan, octan etylu, heptan, aceton i izopropanol. Nawet jeżeli nie jesteś ekspertem, jeżeli chodzi o substancje chemiczne, to i tak z pewnością wiesz, że nie mogą one pozytywnie wpływać na funkcjonowanie Twojego organizmu.

Delta-8-THC standardowo pochodzi z nieznanych i nieuregulowanych źródeł

Z zasady możesz kupić Delta 8-THC na dwa sposoby, Możesz to zrobić oczywiście przez sieć internetową lub stacjonarnie w jednym w nielicencjonowanych sklepów w Stanach Zjednoczonych. Mamy tutaj na myśli oczywiście sklepy konopne dla palaczy oraz stacje benzynowe. Tutaj jedna bardzo ważna uwaga. Możesz otrzymać jadalne produkty z dodatkiem Delta-8-THC. Jednak są one dostępne wyłącznie w renomowanych sklepach, które posiadają odpowiednią licencję. Jednak musimy Cię tutaj rozczarować. Zdecydowana większość produktów Delta-8-THC jest sprzedawana niezgodnie z prawem i nie ma nic wspólnego z licencjonowanym państwowym systemem konopnym. W sklepach konopnych licencjonowanych przez Stany Zjednoczone wszystkie produkty podlegają ponownemu państwowemu badaniu siły i czystości.

Co to znaczy w praktyce?

Oznacza to, że produkt obiecujący 100 mg Delta-8 THC będzie zawierał 100 mg Delta-8 THC. W dodatku wkłady są waporyzatorów, zostały sprawdzone pod kątem pleśni i innych substancji niepożądanych, które mogą znaleźć się w Twoich płucach w procesie palenia lub inhalacji. Jednak te testy nie zawsze są perfekcyjne. Niestety. Przykładowo w stanie Kalifornia nie ma konieczności sprawdzania poziomu witaminy E. Jednak i tak jest to o wiele lepsze rozwiązanie niż wprowadzanie na rynek produktów konopnych bez jakichkolwiek wcześniejszych testów.

Jeżeli zdecydujesz się na zakup produktu konopnego w sklepie nielicencjonowanym lub online, to może się zdarzyć tak, że nie będzie on spełniał wszystkich narzuconych przez amerykańskie prawo kryteriów. Zresztą najczęściej odnosi się to właśnie do wkładów o nazwie Delta-8-THC. Mogą być one nie tylko niebezpieczne, ale po prostu zanieczyszczone. Nie możesz też mieć pewności, czy szczep Delta-8-THC naprawdę znajduje się w kupionym przez Ciebie wkładzie do waporyzatora.

Chociaż Delta-8 THC jest naturalnie występującym kanabinoidem, to najczęściej syntetyzuje się go z CBD. Właśnie to powoduje, że nie ma realnej możliwości kontrolowania jakości tych produktów konopnych przez licencjonowany państwowy system.

Coś nowego, ale niekoniecznie dobrego

Szczep Delta-8-THC jest czymś całkowicie innym niż pozostałe, już doskonale znane naturalne gatunki konopi. Obecnie znamy bardzo dobrze szkodliwość konopi, ponieważ jest ona znana na świecie już od ponad 5000 lat. W dodatku rząd Stanów Zjednoczonych wydał już ponad 10 miliardów dolarów, żeby udowodnić, że te substancje nie wpływają korzystnie na ludzkie zdrowie. Oczywiście mamy tutaj na myśli konopie indyjskie, a nie siewne, ponieważ te drugie zawierają minimalne ilości THC.

Natomiast szczep Delta-8-THC jest tylko niewielkim ułamkiem wszystkich substancji, które znajdują się w konopiach. Mamy tutaj na myśli to, że w konopiach siewnych jest ponad 600 rozmaitych związków. Około 150 z nich to oczywiście kannabinoidy. Natomiast Delta-8-THC występuje w mikroskopijnych ilościach w całej konopi. Wniosek jest prosty. To, że konopie siewne zostały już wielokrotnie przebadane i uznane za nieszkodliwe, nie oznacza jeszcze, że dosłownie każda znajdująca się w nich substancja jest nietoksyczna dla ludzkiego organizmu. Może to wynikać po części również stąd, że ludzie zaczęli stosować konopie w o wiele większych ilościach niż kiedykolwiek wcześniej.

Stosunkowo nieznany kannabinoid

Prawie niemożliwe jest znalezienie badań klinicznych na temat skutków przyjmowania Delta-8 THC. Jedyne znane badanie zostało opublikowane prawie 50 lat temu, w 1973 roku. Podano wtedy osobie badanej szczep Delta-8-THC, który miał w sobie zawartość THC od 1 mg do 6 mg. Wynik tego działania był taki, że ta substancja zadziałała identycznie jak konopie indyjskie.

Jednak w ostatnim czasie badacz zajmujący się nowotworami w Izraelu zaproponował badanie Delta-8 THC. Jego celem było dowiedzenie się, jak skutecznie niektóre dawki Delta-8-THC byłyby w zmniejszaniu nudności u pacjentów z nowotworami, którzy już przeszli chemioterapię. Wspomniane badanie rozpoczęto w 2006 roku, jednak nie ukończono go nigdy. Niestety.

Jakie chemikalia i zanieczyszczenia możesz spotkać w kannabinoidzie Delta-8-THC?

W państwach, w których konopie nie mogą być legalnie stosowane przez osoby dorosłe, występują określone systemy zasad i przepisów regulujących, jak i gdzie można je sprzedawać.

Delta-8 THC pojawił się na rynku w 2019 roku. Sprzedawały go te sklepy, które nie posiadały licencji na sprzedaż konopi. Stany Zjednoczone wtedy podjęły walkę z tą nową substancją na rynku. W Oregonie uregulowano już przetwarzanie, transport, dostawę, sprzedaż i zakup Delta-8 i innych sztucznych pochodnych kannabinoidów. Traktuje się go tak samo, jak pozostałe konopie.

Natomiast Departament Zdrowia w Nowym Jorku, ostatnio zakazał produkcji Delta-8-THC, które pochodzą z konopi. W Waszyngtonie Delta-8-THC musi spełniać te same kryteria, co konopie sprzedawane w systemie licencjonowanym przez Stany Zjednoczone.

Wielu ekspertów jest zdania, że zainteresowanie Deltą-8-THC wynika przede wszystkim stąd, że jest to nieznany i jeszcze nieprzebadany kannabinoid. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko, ponieważ wiele osób decyduje się na zażycie czegoś, co może być naprawdę toksyczne. Były już przecież przypadku śmiertelne po zażyciu Delty-8-THC. Może to prowadzić również do tego, że ludzie będą specjalnie szukali takich substancji, o których wiedza jest minimalna i je spożywali. Oczywiście może to zwiększyć ilość zgonów w Stanach Zjednoczonych.

Toksyny ujawniające się w czasie procesu destylacji

Delta-8 jest naturalnie występującym konnabinoidem, który jest syntetyzowany do destylatu przez proces konwersji. Najpierw trzeba go wyodrębnić z konopi albo z CBD przy użyciu kwasu. W tym procesie w bardzo łatwy sposób mogą wytwarzać się niezamierzone produkty uboczne. Rozpuszczalniki stosowane w czasie procesu ekstrakcji mogą połączyć się z Deltą-8-THC.  Jednak dzieje się tak wyłącznie w sytuacji, gdy to oddzielenie zostanie przeprowadzone nieprawidłowo. Nie powinno się stosować do ekstrakcji takich rozpuszczalników jak: heptan, heksan, kwas siarkowy i kwas chlorowodorowy.

Natomiast miedź, chrom i nikiel są bardzo niebezpiecznymi substancjami przy wykonywaniu inhalacji. Te substancje zostały znalezione w siedmiu na szesnaście produktów konopnych przetestowanych przez Radę Konopną Stanów Zjednoczonych. Heksan, heptan, etanol i aceton również znajdowały się również w niektórych produktach. Jednak nie są to już poziomy uznawane za niebezpieczne przy wykonywaniu inhalacji.

Czy mieliśmy już taką sytuację wcześniej?

W 2019 roku podobny boom miał już miejsce na nielegalnym rynku konopnym w Stanach Zjednoczonych. THC Vape Cartridges sprzedawane na ulicach i w nielicencjonowanych sklepach miały w sobie bardzo często metale ciężkie oraz szkodliwe dla ludzkiego organizmu zanieczyszczenia. Nie mogą być one wykorzystywane do inhalacji, tak samo, jak octan witaminy E.

Wdychanie odparowanego octanu witaminy E, może zgodnie z opinią władz federalnych Stanów Zjednoczonych prowadzić do ciężkich uszkodzeń płuc. Wymagają one w wielu przypadkach hospitalizacji oraz podłączenia do respiratora. Z powodu tej substancji umarło co najmniej 68 Amerykanów.

Regulacja Delta-8 THC ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia podobnych sytuacji, jakie miały miejsce w Ameryce w 2019 roku. Produkty konopne sprzedawane nielegalnie doprowadziły do problemów zdrowotnych u osób je zażywających. Oczywiście spowodowało to utratę zaufania społecznego dla branży konopnej. Wynika to z raportu US CANNABIS ROAD.

Do waporyzatora można wrzucić wszystkie nielegalne substancje konopne

Podobnie jak to miało miejsce w czasie kryzysu w 2019 roku w Stanach Zjednoczonych, dodanie środków aromatyzujących do wkładów, które zawierają destylat Delta-8-THC, może prowadzić do tego, że do Twoich płuc dostaną się bardzo szkodliwe zanieczyszczenia. Warto tutaj pamiętać jeszcze o jednej bardzo ważnej kwestii. Mianowicie takiej, że to nie nikotyna, ani THC doprowadzały do uszkodzeń płuc, tylko dodatek- octan witaminy E.

Warto wspomnieć jeszcze o tym, że ludzie zawsze mieli tendencję, do polecania i odradzania sobie wszystkiego w Internecie. Tak samo jest z nielegalną substancją Delta-8-THC. To wszystko sprawia, że cały ten problem jeszcze bardziej się nasila. Część osób nawet chwali się tym, że zażywali duże ilości Delty-8-THC i kompletnie nic im po niej nie było. Natomiast inni piszą o tym, że jeszcze nigdy w życiu tak bardzo nie bolały ich płuca.

Czy wiesz, co znajduje się w kupionym przez Ciebie produkcie konopnym?

Nie było żadnych badań, raportów ani dowodów wskazujących, że wkłady Vape Vape Delta-8 mogą powodować takie obrażenia płuc, jak miało to miejsce w 2019 roku. Jednak zupełnie nie oznacza to, że jest to produkt bezpieczny. Jeszcze nie udało się ten substancji dokładnie sprawdzić. Wiemy już na pewno, że CBD jest bezpieczne. Jednak zanim udało się naukowcom i badaczom dojść do takiego wniosku, to minęło bardzo wiele czasu. Tak samo może być oczywiście z nowym kannabinoidem Delta-8-THC. Jednak chwilowo radzimy podchodzić do niego z ogromną ostrożnością, żeby przypadkowo nie uszkodzić sobie płuc. O wiele bezpieczniej jest kupować te produkty konopne, które są legalne i przebadane naukowo.