Darmowa dostawa od 100zł Wysyłka tego samego dnia!

Ten wojownik MMA mocno testuje działanie konopi w sporcie

Jako pierwszy sportowiec w Ameryce Północnej uzyskał pozwolenie na stosowanie konopi w sporcie. Teraz walczy o to dla innych. Oto historia Eliasa Theodoru.

01.02.22

Spis treści:

  1. Pierwszy Kanadyjczyk, który wygrał w TUF
  2. Jak potoczyła się jego dalsza kariera?
  3. Opioidy przed marihuaną medyczną
  4. Czy ten wyjątek powinien stać się regułą?
  5. Co na ten temat sądzi zawodnik?
  6. British Columbia udziela zwolnienia z kary, gdy konopie stosowane są w celach terapeutycznych

Theodorou to pierwszy profesjonalny sportowiec, który może stosować legalnie konopie w celach terapeutycznych w sporcie. Dzieje się to oczywiście w Stanach Zjednoczonych.

MMA Elias Theodorou niedawno opuścił na chwilę ring specjalnie po to, żeby uczestniczyć w konferencji branży konopnej MJBizCon w Las Vegas. Kanadyjski zawodnik był tam w celu promowania marek, które dążą do przełamania złych opinii na temat zażywania konopi indyjskich przez sportowców.

MMA Elias Theodorou jest kimś nowym w branży konopnej. Właśnie to spowodowało, że ludzie byli otwarci na jego zdanie i chętnie go słuchali. Theodorou jest pierwszym profesjonalnym sportowcem w Ameryce Północnej, który uzyskał zezwolenie na wykorzystywanie marihuany medycznej. To daje nowe możliwości w sporcie zawodowym. Jednak ten zawodnik jest zdania, że to dopiero początek rewolucji.

Pierwszy Kanadyjczyk, który wygrał w TUF

Urodził się i wychował w Mississauga. Theodorou uczęszczał do miejscowego liceum, gdzie stał się pasjonatem skateboardingu. Wspomina on, że skakał z wysokich budynków mimo że śmiertelnie bał się wysokości. Teraz może się już z tego tylko śmiać. Zawodnik poniósł bardzo wiele porażek od czasu, gdy rozpoczęła się jego kariera. Najcięższą kontuzją był uraz nadgarstka. Okazało się nawet, że zawodnik będzie potrzebował przeszczepu kości.

Mniej więcej w tym samym czasie odkrył on w sobie pasję do MMA. Ostatecznie zdecydował, że właśnie to będzie jego ścieżka dalszej kariery. Oczywiście zawodnik wcześniej ukończył szkołę średnią i podjął studia w zakresie marketingu. Zawodnik z każdym rokiem coraz bardziej interesował się sportem i angażował w kolejne zawody. Ostatecznie stał się on elitarną konkurencją dla wszystkich pozostałych zawodników. Zaczęto go nazywać „The Spartan”. To miano wzięło się od jego potężnej budowy ciała oraz od greckiego dziedzictwa. Obecnie Theodorou domaga się tego, aby przyjmowanie konopi było legalne i mogło się wiązać z przebywaniem na zwolnieniu lekarskim.

Jak potoczyła się jego dalsza kariera?

W 2014 roku, gdy miał 25 lat, stał się pierwszą kanadyjską gwiazdą, która wygrała The Ultimate Fighter. Tak naprawdę jest to telewizyjne show, które oferuje zawodnikom MMA kontrakt z Ultimate Fighting Championship (UFC). W Stanach Zjednoczonych właśnie w taki sposób promuje się zawody MMA i osoby biorące w nich udział.

Opioidy przed marihuaną medyczną

Theodorou zamierzał walczyć jako zawodnik wagi średniej w UFC. Jednak wcześniejsze urazy spowodowane przez walki z innymi zawodnikami, kontuzja nadgarstka, jeszcze, gdy zajmował się skateboardingiem, wszystko to spowodowało, że musiał porzucić swoje ambitne plany. Dodatkowo zdiagnozowano u niego uszkodzenie nerwów. Nazywa się to dwustronną neuropatią. Właśnie wtedy zdecydował się on na to, aby zacząć stosować konopie w celu złagodzenia dolegliwości bólowych.

Napisał list otwarty do Amerykańskiej Agencji Antydopingowej. Zachęcał on w nim do umożliwienia używania konopi w celu zmniejszenia bólu w łokciach i w nadgarstkach, bez kary za stosowanie niedozwolonych substancji. Mówiąc inaczej, po prostu za doping.

Nie czuł się on dobrze występując na ringu, gdy właśnie w taki sposób prezentowała się jego kondycja zdrowotna. Dla Theodorou konopie okazały się skutecznym leczeniem, podczas gdy inne leki spowodowały „wyniszczające efekty uboczne.”

Amerykańska Agencja Antydopingowa odpowiedziała mu, że będzie musiał wcześniej wyczerpać wszystkie pozostałe dostępne możliwości medyczne, w tym leki przeciwbólowe na receptę. Dopiero później mogą się oni zastanowić nad tym, czy zrobić dla niego wyjątek związany ze stosowaniem konopi indyjskich.

Czy ten wyjątek powinien stać się regułą?

Tutaj rodzi się pytanie o to, czy powinno się stosować konopie zamiast tradycyjnych leków?

„Urzędnicy sportowi starają się podnosić świadomość na temat używania narkotyków”, mówi zawodnik MMA, patrząc wstecz. „Gdyby to nie było smutne, to byłoby zabawne. Cała ta sytuacja zachęciła mnie do sięgnięcia po opioidy.”

Zdaniem zawodnika Amerykańska Agencja Antydopingowa działa według przestarzałych zasad. Konwencjonalne leki nie działają dobrze, ale urzędnicy byli niewzruszeni. Oni odmówili przyznania zawodnikowi zwolnienia i stosowania konopi w celach terapeutycznych. „Byłem bardzo sfrustrowany,” Theodorou wspomina.

Co na ten temat sądzi zawodnik?

„Urzędnicy Amerykańskiej Agencji Antydopingowej nadal działają w przestarzałym systemie. To była żmudna walka. Najgorsze było to, że ostatecznie ją przegrałem. Jednak ta wpadka sprawiła, że stałem się jeszcze bardziej zdeterminowany. Jestem znany z tego, że w klatce stają się prawdziwą bestią. Zresztą poza nią też.”

,,W czasie moich największych sukcesów w walce w klatce, byłem 15 w rankingu wszystkich zawodników UFC. Moim zadaniem i najważniejszym celem jest promowanie stosowania konopi w celach terapeutycznych.”

W czasie, gdy trwała batalia z Amerykańską Agencją Antydopingową na osiem meczów, przegrał on tylko trzy. Ostatecznie ta agencja wydała decyzję w jego sprawie dopiero na wiosnę 2019 roku.

British Columbia udziela zwolnienia z kary, gdy konopie są stosowane w celach terapeutycznych

Mimo to, Theodorou był zniechęcony. Siedem miesięcy później, w grudniu 2019 roku, brał udział w walce w Windsor, Ont. Tam organizatorzy tego konkursu nie sprawdzali zawodników pod względem stosowania przez nich konopi. Theodorou nie tylko wygrał wtedy walkę przez nokaut techniczny, ale również udało mu się odnieść sukces w stosowaniu konopi w celach terapeutycznych.

Miesiąc później, Komisja Athletic British Columbia przyznała mu zwolnienie z kary, jeżeli będzie stosował marihuanę w celach medycznych. To oznaczało, że mógł jej on używać w czasie treningu i przygotowań do konkursu bez kary.

Był pierwszym profesjonalnym sportowcem w Ameryce Północnej, któremu udało się uzyskać tego rodzaju zwolnienie.

Theodorou walczy o to, żeby zmienić sposób postrzegania stosowania marihuany w celach medycznych przez sportowców.

Oczywiście o decyzji komisji został poinformowany panel niezależnych lekarzy. Zdecydowali oni, że Theodorou doświadczy poważnych problemów zdrowotnych, nie biorąc konopi. Dodatkowo uznali oni, że marihuana nie zwiększy siły działania innych medykamentów, czy narkotyków. Równie ważny jest fakt, że w jego przypadku żadne inne leczenie, nie dawało żadnych pozytywnych rezultatów. Mógł liczyć tylko na to, że jego ciała będzie odczuwało coraz gorsze skutki uboczne.

Było to wielkie zwycięstwo dla Theodorou i innych zwolenników marihuany medycznej.

Początek pandemii COVID-19 wstrzymał walki. Jednak, gdy tylko je wznowiono, to Theodorou, zaczął walczyć w tym miejscu, w którym wcześniej skończył. W marcu 2021 roku zorganizował walkę, w której pokonał byłego konkurenta UFC Matta Dwyera w Victorii. Jak widać tego zawodnika czeka teraz zwycięstwo za zwycięstwem.

Źródła:

  1. https://www.prweb.com/releases/elias_theodorou_to_be_first_professional_athlete_to_compete_in_usa_with_medical_cannabis_exemption/prweb18322959.htm