Darmowa dostawa od 100zł Wysyłka tego samego dnia!

Co to jest bongo?

Bongo to rurka wodna stosowana przez użytkowników konopi. Wytwarza dym i zapewnia płynniejsze, mniej ostre działanie konopi.

22.04.22

Co to jest bongo?

Spis treści:

  1. Co warto wiedzieć o bongach?
  2. Jaka jest historia bongo?
  3. Jakie są korzyści z używania bongo?
  4. Jaka jest różnica między bongiem a fajką wodną?
  5. Czy bonga i dab rigs to jest to samo?
  6. Jakie są różne typy bongo?

Co warto wiedzieć o bongach?

Co to jest bongo? Nowoczesne bonga mają rury wychodzące z podstawy. W niej znajduje się woda. Podstawa ma pokrywkę z otworem. Woda ochładza się, zanim dostanie się do ust osoby palącej konopie. Ustnik nie dotyka ust palącej osoby.

Podczas gdy bonga są często sprzedawane “Tylko do użytku tytoniowego”, to pochodzą z regionów, w których tradycje konsumpcji konopi przewidują wprowadzenie tytoniu.

Jaka jest historia bongo?

Niektóre źródła historyczne wspominają o tym, że bonga pochodzą z Tajlandii lub z Laosu. Inne natomiast mówią, że z Chin, a nawet z regionu Północnej Afryki. Bez względu na miejsce pochodzenia bongo, historycy podkreślają, że one są one już od stuleci, jeżeli nie od tysięcy lat. Najpierw w czasach współczesnych zrobiły one karierę na Zachodzie. Było to po wymianie kulturowej po wojnie w Wietnamie.

Liczne źródła historyczne mówią o tym, że po raz pierwszy użyto słowa bingo w zachodniej prasie w gazecie z 1971 roku. Jednak niektóre źródła mówią o tym, że miało to miejsce jeszcze wcześniej.

The Stranger, alternatywa dla tygodnika w Seattle, WA, wskazywał lokalne przedsiębiorstwa Cameron Tower jako tworzące nowoczesne szklane binga w połowie lat 90-tych XX wieku. W czasie pracy praktykant Bob Snodgrass w Eugene, Oregonie pod kierownictwem dyrektora, stworzył pierwsze współczesne bongo.

W artykule opisane przefiltrowywanie wody przez rurkę. Jest to konstrukcja bardzo podobna do dzisiejszego hammer bubbler. Chociaż w opublikowanym raporcie jest sporo sprzeczności, to dostarcza on wielu przydatnych informacji o wczesnej historii bongo.

W latach dziewięćdziesiątych w Wielkiej Brytanii rozpowszechniono bonga. Chociaż wcześniej chciano się ich w ogóle pozbyć z obiegu. Stało się to za sprawą pisarza i wielbiciela konopi, Richarda Gregory’ego. Zachwalał on ten sposób przyjmowania konopi w artykule z 6 lipca 1972 roku. Następnym krokiem milowym w rozpowszechnianiu bonga było wyprodukowanie przez zespół The Rolling Stones pełnowymiarowej reklamy przedstawiającej szklane urządzenie do palenia konopi. Nazywało się ono “The Toker.”

Jednak wciąż nie wiemy do końca jak to się stało, że drewniane rurki nagle zamieniono na szklane urządzenie. To nadal pozostaje tajemnicą. Może kiedyś uda się ją odkryć?

Jakie są korzyści z używania bongo?

Ludzie używają bongo przede wszystkim do przefiltrowywania wody lub do ochładzania dymu. Sięgają nawet tak daleko, że dodają do bongo kostki lodu lub bardziej specjalistyczne urządzenia, jak na przykład zamrożone cewki glicerynowe.

Inne osoby natomiast mówią o tym, że korzystanie z bongo daje więcej dymu, niż jointy, czy przyjmowanie konopi przez szklane rurki.

Im więcej jest wody, tym jest ona lepiej przefiltrowana. Dlatego ludzie korzystają z perlokacji. Perlokatory lub dyfuzory, zwiększają ilość wody, tworzą małe pęcherzyki i zmiękczają wodę w dużych bongach. Ułatwiają one palenie, bo osoba może wdychać większe ilości dymu za jednym razem.

Nadal problematyczne jest to, czy woda lub olej, znajdujące się w bongo nie jest drażniąca i czy dym nie zawiera toksyn. W tym celu należy wykonać więcej badań.

Jaka jest różnica między bongiem a fajką wodną?

Bongo to rodzaj fajki wodnej. Jest ona pionowa, a ustnik jest skierowany do Twoich ust. Bubblers to wodne rury, które stanowią tylko przekaźnik pomiędzy konopią a Twoimi ustami. Dlatego nazywamy je wyłącznie fajkami wodnymi a nie bongami. Wszystkie bonga są fajkami wodnymi. Jednak tylko niektóre fajki wodne są bongami.

Czy bonga i dab rigs to jest to samo?

Podobnie jak bonga, dab rigs wykorzystują filtrację wody do konsumpcji konopi. Różnica między nimi jest to, że bonga wykorzystują miskę do spalania kwiatu. Podczas gdy dab rings wymaga wykorzystania paznokci i odparowania oleju.

W dodatku, dab rings wytwarzają mniejsze ilości pary i przenoszą ją wielokrotnie przez komory i perkolatory. Para przechodzi przez ścieżkę doktora Seushian, a następnie trafia do ust.

Należy zauważyć, że każde bongo możesz wykorzystać do parowania, jeżeli dodasz do niego miskę. Jeszcze bonga nie są zoptymalizowane pod kątem konsumpcji koncentratu. Następnie zalecane są środki DAB.

Jakie są różne typy bongo?

Bonga różnią się wielkością, kształtem, funkcjonalnością i konstrukcją. Niektóre wyposażone są perkolatory do rozpylania dymu, łapacze lodu do chłodzenia. Rośnie liczba bongo, które nie mają już nic wspólnego ze swoim pierwowzorem. Mogą mieć ciekawe kształty, kolory i stanowić naprawdę interesującą dekorację w domu. Kultura związana z konopiami rozrasta się i zyskuje coraz większą społeczność. Dlatego też możesz już znaleźć naprawdę mnóstwo urządzeń do jej palenia.

Proste bongo

Prosta rura jest jednym z najbardziej podstawowych projektów bongo. Jak sugeruje nazwa, składa się z prostej szklanej rury, wyposażonej w otwór zrobiony pod kątem. Można do niego włożyć konopie.

Czasami jeden koniec wkłada się do miski, a drugi zanurza w wodzie. Dzięki temu, woda jest filtrowana i ochładza dym, zanim wydostanie się on do góry. Catcher Ice jest wspólną dodatkową funkcją. Podstawowe łapacze do lodu to trzy wgłębienia w środku rurki, zaprojektowane do trzymania kostek lodu nad wodą. Dym wydostaje się z wody i unosi obok kostek lodu, aby jeszcze bardziej się ochłodzić.

Klasyczna zlewka bongo

Pierwsze bongo, które trafiły do komercyjnego obiegu, były tworzone ze szklanych elementów pochodzących z laboratorium. Zlewki laboratoryjne były wybierane przez wielu z tego względu, że mają ciężkie dna. Dzięki temu są one zdecydowanie mniej podatne na przypadkowe przechylenie w porównaniu z prostymi rurkami inspirowanymi cylindrem.

Zlewki zazwyczaj mają trójkątną podstawę, która zamienia się w rurkę. Może służyć ona do rozpraszania dymu z perkolatorów. Ma też często inne, dodatkowe funkcje.

Perkulatory mogą występować w bardzo wielu rozmaitych wariantach. Niektóre składają się wyłącznie z kilku szczelin znajdujących się na końcu zlewki. Natomiast inne przypominają małe żyrandole zawieszone w środku bonga.

Obecnie zlewki są nadal bardzo chętnie wykorzystywane, o czym świadczy szeroka gama produktów. Są ekonomiczne i nie wprowadzono w nich znaczących zmian już od ponad 20 lat. Jest to forma znana od wieków.

Szkło naukowe

Termin “szkło naukowe” odnosi się do praktyk Pipemakingu, które polegają lepszych doświadczeniach związanych z paleniem. Tutaj doświadczenie spotyka się z nauką. Wszelkie występujące w nich dodatkowe funkcje mają na celu ostudzenie dymu i jeszcze dokładniejsze przefiltrowywanie wody. Szkło naukowe pozwala tworzyć wiry wodne pomiędzy dwiema komorami. W ciągu 20 lat badania naukowe przysłużyły się do tworzenia jeszcze bardziej specjalistycznych produktów do palenia konopi.

Źródła:

  1. https://www.thestranger.com/weed/2017/05/17/25146696/the-guy-who-invented-the-bong-lives-in-white-center-and-might-lose-his-house
  2. https://www.leafly.com/learn/consume/smoke/what-is-glass-weed-pipe#hammers-bubblers
  3. https://www.richardgregory.org.uk/pipes/bongs.htm
  4. https://www.leafly.com/learn/consume/dabs/how-to-dab-cannabis#dab-rig-setup